Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrzymać ciepło

Marek Białowąs, 2 grudnia 2004 r.
Przez ściany uciekać może dużo ciepła. Utrata energii nie zależy jednak tylko od grubości muru, ale i od tego z czego został zbudowany.

Przez półmetrową ścianę z betonu ucieka podobna ilość energii jak przez 2,5 cm płytę, w której wykorzystano styropian lub wełnę mineralną. Styropian i wełna to bardzo dobre materiały izolacyjne. Gdyby ścianę z cegły o grubości 35 cm ocieplić 10 cm warstwą styropianu - to uciekałoby przez nią o 75 proc. mniej ciepła. A to wiążę się z mniejszymi wydatkami za energię.

Strop i podłoga

Ocenia się, że właściwie zaizolowany dom to oszczędność ponad 40 proc. kosztów związanych z ogrzewaniem. Na dodatek tak zabezpieczony dom oddaje ciepło, gdy grzejniki są wyłączone. W efekcie w pomieszczeniach utrzymuje się bardziej stabilna temperatura. Jak wynika z danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii - wymiana starego okna na nowe nie przynosi znacznych oszczędności ciepła.

Dlatego okna najpierw uszczelniamy, a dopiero w ostateczności wymieniamy na nowe. Powodem są wysokie ceny nowej stolarki. Wymieniając okna możemy kierować się więc względami użytkowymi, ale nie ekonomicznymi. Planując modernizację domu lepiej zająć się najpierw ulepszeniem tych części budynku, przez które ucieka najwięcej ciepła - m.in. strop, strop nad piwnicą, podłoga na gruncie.

Czas na dach

Kolejnym elementem domu, przez który ucieka dużo ciepła jest dach. Jeżeli mamy strych, możemy ocieplić go płytami wełny mineralnej lub styropianu i przykryć je folią polietylenową. Jeżeli ktoś ma dom ze stropodachem pełnym - docieplamy go od wewnątrz lub na istniejącym pokryciu dachowym kładziemy dodatkową warstwę docieplenia i przygrywamy ją warstwą dachówki.

W przypadku stropodachów wentylowanych nad warstwą istniejącej izolacji termicznej znajduje się zwykle za mało miejsca, aby tam wejść i ułożyć dodatkowe docieplenie. Rozwiązaniem jest wdmuchanie odpowiednio przygotowanej np. wełny mineralnej. Ocieplenie nad nie ogrzewaną piwnicą można zrobić zarówno od strony wewnętrznej jak i na stropie od piwnicy. W pierwszym przypadku może to być podłoga na legarach z desek lub płyty ociepleniowe zabezpieczone posadzką betonową.

Na posadzce kładziemy dowolny rodzaj podłogi. Podłoga zbudowana na gruncie musi mieć na całej powierzchni warstwę dociepleniową o grubości od 5 do 8 cm. Dodatkowo wzdłuż ścian zewnętrznych na szerokości jednego metra warstwa ocieplenia powinna mieć grubość nawet 10-15 cm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński