Zatrudnią 750 osób (video)

  Zatrudnią 750 osób (video)

  Wioletta Mordasiewicz

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Wczoraj przedstawiciele koncernu Bridgestone Europe wmurowali kamień węgielny pod budowę fabryki opon.
  Wczoraj w fundamenty fabryki Bridgestone wmurowano kamień węgielny zgodnie z polskim obyczajem. Japońska tradycja nakazuje też rozbicie młotkami beczułki

  Wczoraj w fundamenty fabryki Bridgestone wmurowano kamień węgielny zgodnie z polskim obyczajem. Japońska tradycja nakazuje też rozbicie młotkami beczułki z wódką sake. ©Marcin Bielecki


  Zakład ma ruszyć z początkiem 2009 roku. To największa budowa w naszym regionie.

  Rozpoczęły się prace ziemne. Bezrobotni mieszkańcy Stargardu i okolic wiążą duże nadzieje z fabryką.

  - Od kilku miesięcy bezskutecznie szukam pracy - mówi pan Janusz ze Stargardu. - Chodzę od zakładu do zakładu. Wierzę, że uda mi się ją dostać w tej fabryce. Za kilka dni złożę dokumenty. Wiem, że potrzebują elektryków.

  Do biura tylko z angielskim

  Nadzieję na znalezienie pracy w Bridgestone ma sporo mieszkańców pobliskiego osiedla Kluczewo-Lotnisko.

  - Będę szczęśliwa, jeśli zostanę tam zatrudniona - mówi pani Anna. - Miałabym zakład pracy niemal pod nosem. Czekam na sygnał z urzędu pracy. Marzę o pracy w administracji. Ale szansę mam chyba małą, bo ponoć wymagany jest angielski.

  Nadzieje związane z pojawieniem się w Stargardzie japońskiego koncernu są wielkie, ale nie brakuje stargardzian z dystansem podchodzących do sprawy zatrudnienia w tej firmie.

  - Z naszego regionu pewnie szukać będą przede wszystkim niewykwalifikowanych, a takim raczej dużych pieniędzy nikt nie zaproponuje - mówią.

  Wysokość płac jest na razie tajemnicą firmy.

  Czas złożyć papiery

  Liczba dnia


  5000 - opon do samochodów ciężarowych i autobusów będzie codziennie produkować fabryka w Stargardzie.  Do urzędu pracy w Stargardzie codziennie przychodzą bezrobotni zainteresowani pracą dla japońskiego koncernu. Większość to osoby bez jakichkolwiek kwalifikacji.

  - Podań o pracę mamy bardzo dużo - mówi Barbara Ankutowicz, dyrektorka urzędu. - Problem w tym, że wiele osób nie ma żadnego przygotowania do zawodu. Będziemy dla nich organizować szkolenia elektryczne i mechaniczne. Przekazujemy dokumenty do firmy Bridgestone. Oni prowadzą rekrutację.

  Werbowanie załogi do nowo powstającej fabryki powoli się rozkręca.

  - Do tej pory zatrudniliśmy 23 osoby - mówi Aleksandra Jarecka, główny specjalista ds. personalnych Bridgestone Stargard. - Do końca tego roku zamierzamy dać pracę blisko 100 osobom. Większość przejdzie specjalistyczne szkolenia w Poznaniu, a także w Japonii i Hiszpanii.

  Firma Bridgestone Stargard ma wyższe oczekiwania w stosunku do tych, którzy zamierzają podjąć pracę w administracji. Wymagane jest wykształcenie wyższe i znajomość języka angielskiego. Pracownikom zmianowym wystarczy wykształcenie zawodowe lub średnie i doświadczenie w zawodzie.

  Zainwestują 200 mln euro

  Budowa fabryki opon w Kluczewie jest szansą dla kooperantów. Szacuje się, że dzięki tej inwestycji pracę znajdzie 1,5 tys. osób.

  - Fabryka w Stargardzie będzie jedną z najważniejszych w grupie Bridgestone, poza tymi, które już działają w Japonii - zapewnia Takashi Urano, prezes i dyrektor generalny Bridgestone Europe.

  Budowa fabryki opon w Kluczewie będzie kosztować 200 mln euro.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Stargardu

  Wideo ze Stargardu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów