Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zastój na rowerowej trasie Międzyzdroje-Wisełka. Marszałek apeluje do ministra

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Trasa rowerowa planowana pomiędzy Międzyzdrojami a Wisełką to część liczącego 240 km szlaku Velo Baltica. Fragment między miejscowościami ma zostać zbudowany wzdłuż ruchliwej drogi wojewódzkiej, ale też na terenach szczególnie chronionych, więc obowiązują tu wyjątkowe procedury. Marszałek województwa zaapelował do ministra środowiska o pilną decyzję w tej sprawie, aby inwestycja mogła ruszyć.

Trasa rowerowa Velo Baltica, choć zrealizowana w części, już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Szlak prowadzący od Świnoujścia do wschodniej granicy województwa liczy 240 km. Większość tego dystansu można już pokonać po bezpiecznych i oznakowanych trasach. Gotowe są już odcinki we wschodniej i centralnej części, od granic województwa przez:

  • Jarosławiec,
  • Darłowo,
  • Mielno,
  • Kołobrzeg
  • i Dźwirzyno.

Są miejsca, gdzie jeszcze brakuje odpowiedniej infrastruktury, to m.in. fragment od Międzyzdrojów do Dziwnowa, który realizowany jest etapami. Na przełomie roku pozytywnie zakończyły się przetargi na budowę odcinków Wisełka – Kołczewo - Międzywodzie. Ponad 10 kilometrów ścieżki o nawierzchni bitumicznej wzdłuż drogi wojewódzkiej 102 zmieni standard podróżowania, przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo. Pieniądze na budowę są zabezpieczone (ok. 17 mln zł), wykonawcy wybrani, prace mają zakończyć się w maju 2022 r.

ZOBACZ TEŻ:

Nadzorujący większość infrastrukturalnych inwestycji w regionie Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje wybudować jeszcze 10 kilometrów asfaltowej ścieżki, właśnie z Wisełki do Międzyzdrojów. Odcinek ma zostać zbudowany wzdłuż ruchliwej drogi wojewódzkiej, trasa prowadzi przez Woliński Park Narodowy. To teren znajdujący się pod szczególną ochroną. Obowiązuje tam zakaz budowy obiektów, urządzeń technicznych, sieci energetycznych. Aby rozpocząć prace, potrzebne jest zielone światło z Ministerstwa Środowiska i Klimatu.

„Zezwolenie na działania w parku narodowym, np. realizację inwestycji budowlanej – wydaje Minister Środowiska i Klimatu. Wnioskodawca musi uzasadnić, że działania nie zaszkodzą przyrodzie parku narodowego, m.in. wiążą się z „inwestycją liniową celu publicznego”, czyli budową drogi publicznej. Trasa rowerowa spełnia te kryteria” – informuje Urząd Marszałkowski.

Pracownia projektowa Projbud, działająca w imieniu Województwa Zachodniopomorskiego, w maju 2020 wystąpiła z wnioskiem do MŚiK o „wydanie zezwolenia na odstępstwa od zakazów". Procedury się przeciągają.

ZOBACZ TEŻ:

Pismo w tej sprawie skierował do Ministra Środowiska i Klimatu Michała Kurtyki marszałek województwa. Olgierd Geblewicz wyraża nadzieję, że „przedmiotowa inwestycja spotka się z przychylnym przyjęciem i akceptacją" ministra.

Marszałek wyjaśnia, że sieć długodystansowych tras rowerowych komunikujących całe województwo jest projektem o dużym znaczeniu gospodarczym oraz ekologicznym. Podkreśla, że Velo Baltica (międzynarodowe Euro Velo 10 i 13) to najważniejsza i najpopularniejsza trasa rowerowa na Pomorzu Zachodnim. Na większości odcinków już w pełni przystosowana do potrzeb ruchu rowerowego i bezpieczna. Marszałek województwa w korespondencji do MŚiK wyjaśnia również, dlaczego najkorzystniejszy dla przyszłych użytkowników jest przebieg trasy rowerowej przy DW 102:

- Z badań ruchu przeprowadzonych przez pracowników Urzędu wynika, że jedynie połowa rowerzystów korzysta z wyznaczonego na terenie Parku szlaku rowerowego, a druga połowa jedzie krętą, wąską i obciążoną ruchem drogą wojewódzką nr 102 przecinającą Park. Dzieje się tak z uwagi na fatalny stan nawierzchni szlaku na terenie należącym do Nadleśnictwa Międzyzdroje oraz ogólne niedostosowanie szlaku do niektórych typów rowerów – argumentuje marszałek Olgierd Geblewicz.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński