Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasłużeni dla Stargardu. Kolejne osoby uhonorowane

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Urząd Miejski w Stargardzie
Kolejne dwie osoby otrzymały medale Zasłużony dla Miasta Stargardu. Tytułem tym uhonorowani zostali Antoni Jasiewicz i Adam Kisio. Na liście zasłużonych dla Stargardu jest teraz trzynaście osób

Na ostatniej sesji rady miejskiej w Stargardzie przyznane zostały medale Zasłużony dla Miasta Stargardu.

Otrzymali je Antoni Jasiewicz, żołnierz Armii Krajowej oraz Adam Kisio, nauczyciel i samorządowiec. Odbznaczenia wręczył prezydent Stargardu Rafał Zając.

- Gratuluję tych wyróżnień i dziękuję za wkład obu panów w budowanie - niemalże od nowa - Stargardu na ziemi pozyskanej - mówił Rafał Zając. - My, mieszkańcy miasta, jesteśmy wdzięczni za ich cały trud i poświęcenie. Ten medal jest nadawany dla uhonorowania, ale również po to, by wzorzec Antoniego Jasiewicza i Adama Kisio jasno świecił.

Prezydent Stargardu powiedział także: Takie postawy – pełne godności i szacunku dla drugiego człowieka – powinny być dostrzegane nie tylko w Stargardzie, ale także szerzej. Na przykładzie panów widzimy, jak ważne jest budowanie w zgodzie najpierw własnej rodziny, a później swojej małej ojczyzny. Te wartości muszą być przekazywane młodym pokoleniom. Dziękujemy za właśnie takie postawy i za wkład w budowanie Stargardu po pożodze II wojny światowej.

Informacje stargardzkiego magistratu o odznaczonych osobach:

Antoni Jasiewicz pochodzi z leżącej na Kresach miejscowości Dwojlińce (dziś należącej do Litwy). W 1941 r. zaangażował się w działalność konspiracyjną podczas sowieckiej okupacji Wileńszczyzny. Dwa lata później wstąpił do Armii Krajowej. Do zakończenia II wojny światowej walczył zarówno z niemieckim i sowieckim okupantem. W 1945 r. przybrał nazwisko Adam Jasiński – zmienioną tożsamością posługiwał się aż do 1956 r. Antoni Jasiewicz przybył do Stargardu w 1949 r. W 2005 r. został awansowany przez Ministra Obrony Narodowej z porucznika na kapitana. W wolnej Polsce przez wiele lat inicjował działania upamiętniające żołnierzy niezłomnych, w tym również edukował najmłodsze pokolenia w duchu patriotyzmu.

Adam Kisio urodził się w Radomiu, jednak już w wieku 9 lat przyjechał do Stargardu w ramach akcji przesiedleńczej. W 1954 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1. Wykładał matematykę, ciesząc się dużym szacunkiem i sympatią wśród uczniów. Adam Kisio łącznie w kilku szkołach przepracował prawie 44 lata, przekazując wiedzę wielu pokoleniom stargardzian. Jednocześnie dał się poznać jako skuteczny samorządowiec – najpierw radny, później przewodniczący Rady Miejskiej, a także przewodniczący Komisji Społecznej Rady Miejskiej. Jego praca i zaangażowanie przyczyniły się do rozwoju Stargardu. Adam Kisio realizował swoje obowiązki z dużą pasją, okazując wsparcie i pomoc mieszkańcom.

Na liście Zasłużonych dla Miasta Stargardu jest trzynaście osób. Są to: Antoni Jasiewicz, Marek Jasiński, Adam Kisio, Andrzej Korzeb, Maria Lisowska, ksiądz Edmund Malich, Kazimierz Nowicki, Edward Olszewski, ksiądz prałat Henryk Ozga, Sławomir Pajor, Zbigniew Petri, Stanisław Preiss, Władysław Wojtakajtis

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński