Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłki z pomocy społecznej

eka
Rozszerza się krąg ludzi, którym ubóstwo zajrzało w oczy. Nie wiedzą jednak, gdzie szukać pomocy i jakie kryteria muszą spełnić, by dostać wsparcie z ośrodków pomocy społecznej. Dowodziła tego liczba dzwoniących podczas redakcyjnego dyżuru i pytania, na które odpowiadały pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie - Iwona Klimowicz i Ewa Piepiora.

- Otrzymuję 300 złotych renty rodzinnej. Czy mogę się starać także o rentę socjalną? Słyszałam, że od nowego roku zmieniły się przepisy dotyczące tych świadczeń.

- To prawda, wprowadzony został zapis o kryterium dochodowym. Do renty socjalnej kwalifikują się tylko te osoby, których łączny dochód uzyskiwany z renty socjalnej i rodzinnej nie przekroczyłby kwoty 200 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej, czyli kwoty 812 złotych. Jeśli spełnia pani warunki ustawowe, to znaczy jest pani osobą pełnoletnią, całkowicie niezdolną do pracy z powodu inwalidztwa powstałego przed ukończeniem osiemnastego roku życia lub inwalidztwa powstałego w trakcie nauki w szkole ponadpodstawowej, wyższej, a także w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej, renta socjalna pani przysługuje. Warunkiem jednak jest orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Renta socjalna wypłacana jest co miesiąc i wynosi 406 złotych w pełnej wysokości.

- Jestem bezrobotną matką. Samotnie opiekuję się 5-letnim synem. Na początku lutego straciłam prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Słyszałam, że w pomocy społecznej mogę starać się o zasiłek gwarantowany okresowy.

- Tak, ale wniosek o jego przyznanie musi pani złożyć w ciągu 30 dni od utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub od otrzymania decyzji urzędu pracy. Zgodnie z przepisami zasiłek gwarantowany może pobierać osoba, która samotnie wychowuje dziecko do 7 roku życia. W pani przypadku, skoro nie ma pani żadnych dochodów, zasiłek będzie wypłacany przez dwa lata, czyli do chwili, gdy syn skończy 7 lat. Przez pierwsze dwanaście miesięcy zasiłek będzie wynosił 447 złotych, później kwota zostanie zmniejszona do osiemdziesięciu procent. Warunkiem, który będzie pani musiała spełnić, by te pieniądze otrzymywać, będzie aktywne poszukiwanie pracy. A zatem trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy i w miarę możliwości zdobywać nowe kwalifikacje zawodowe. Gdyby w międzyczasie dostała pani jakąś pracę, a następnie ją ponownie utraciła, będzie miała pani możliwość przywrócenia zasiłku gwarantowanego. Osoby uprawnione do zasiłku gwarantowanego mogą korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i ubezpieczenia społecznego.

- Dzwonię z Pyrzyc. Nie pracuję, gdyż sprawuję opiekę nad niepełnosprawną córką. Do niedawna otrzymywałam zasiłek stały, teraz mi go zabrano. Stwierdzono bowiem, że nie kwalifikuję się, gdyż mam za duże dochody. Nadmieniam, że mieszkamy z moimi rodzicami,

- To prawda, zmianie uległo kryterium dochodowe kwalifikujące do otrzymania zasiłku. Zmniejszono go z dwustu procent na sto pięćdziesiąt procent. Poza tym, zgodnie z nowymi przepisami, orzeczenie o niepełnosprawności dziecka do 18 roku życia musi wystawić powiatowy zespół do spraw orzekania. W pani przypadku, widocznie wspólny, miesięczny dochód osiągany w rodzinie, przewyższył owe sto pięćdziesiąt procent. Dlatego zasiłek, którego wysokość wynosi obecnie 406 złotych, został pani zabrany.

- Oboje z mężem nie mamy pracy, a na utrzymaniu jest pięcioro, małych dzieci. Oprócz zasiłku rodzinnego niewiele otrzymujemy z ośrodka pomocy, bo jak twierdza jego pracownicy gmina nie ma pieniędzy. Jak żyć?

- Na niektóre zadania gmina dostaje pieniądze z budżetu wojewody, niektóre musi wykonać we własnym zakresie. Jeśli brakuje jej pieniędzy, najniższy ustawowy zasiłek, który musi wypłacić to 18 złotych. Jednak oprócz pieniędzy może to być również, na przykład, pomoc rzeczowa - węgiel, czy bony na obiad dla dzieci. To także duża pomoc, dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński