Zapotrzebowanie na drewno w Polsce. Jak działają Lasy Państwowe - największy dostawca tego surowca?

Materiał informacyjny Lasów Państwowych
Zainteresowanie drewnem ciągle rośnie, ostatnio głównie tym na opał. Jest to spowodowane trwającym sezonem grzewczym i wzrostem cen energii oraz materiałów opałowych. Mimo trudności na rynku energetycznym, nie można zapominać, że Polska jest też jednym z największych na świecie producentem mebli, okien i drzwi oraz tarcic np. desek czy bali. Głównym dostawcą drewna dla polskich przedsiębiorców są Lasy Państwowe - pokrywają ok. 90 proc. krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Co ważne, nie prowadzą one eksportu drewna. W jaki sposób działają Lasy Państwowe, by pokryć zapotrzebowanie na drewno polskich firm? Sprawdźcie w artykule poniżej.

Naturalne bogactwo dla przemysłu

Drewno to najbardziej naturalny, ekologiczny i w pełni odnawialny surowiec, który jest ważną częścią polskiej gospodarki. Największym dostawcą drewna na polski rynek są Lasy Państwowe. To właśnie one poprzez prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej zaspokajają zapotrzebowanie przemysłu i mieszkańców na ten surowiec (ok. 90 proc.) i jednocześnie zapewniają trwałość lasów. Polskie produkty powstałe z użyciem drewna - meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania - to prawdziwe przeboje rynkowe - podkreślają z dumą Lasy Państwowe. Co roku surowiec od Lasów Państwowych kupuje ok. 7 tysięcy krajowych firm najróżniejszej wielkości. Od wielu lat leśnicy oferują przedsiębiorcom surowiec w dwóch najważniejszych internetowych procedurach: w sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym oraz na aukcjach systemowych w aplikacji e-drewno.

Fot. Lasy Państwowe

Sprzedaż w Portalu Leśno-Drzewnym umożliwia nabycie surowca klientom, którzy kupowali już wcześniej od Lasów Państwowych, z kolei aukcje systemowe w aplikacji e-drewno dostępne są dla wszystkich przedsiębiorców - tłumaczą leśnicy.

Dzięki temu, że drewno jest sprzedawane przez jedną państwową instytucję, sektor leśno-drzewny ma dobre warunki do rozwoju. Ponadto przedsiębiorcy mogą mieć pewność, że surowiec został pozyskany w sposób, który nie zagroził w żaden sposób przyrodzie i trwałości lasów. Warto zaznaczyć, że Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe są największą w Europie organizacją zarządzającą lasami publicznymi.

Bez żadnej dowolności w cięciach i sprzedaży drewna

Przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. Zaspokojenie zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Leśnicy prowadzą odpowiedzialną gospodarkę leśną na podstawie ustaw i rządowych rozporządzeń. Oznacza to między innymi, że wielkość pozyskiwanego drewna odbywa się według ściśle określonego dla każdego nadleśnictwa w Polsce 10-letniego planu urządzenia lasu, który po opracowaniu przez ekspertów i dokonaniu konsultacji społecznych, jest zatwierdzany przez ministra klimatu i środowiska. Lasy Państwowe nie działają jak komercyjne firmy, zwiększając “produkcję” drewna, jeśli jest na nie wzmożony popyt. Ceny surowca w zawartych umowach są również stałe przez cały okres ich obowiązywania, nie zmieniają się bez względu na sytuację na rynku.

Fot. Lasy Państwowe

Drewno przede wszystkim dla rodzimego rynku

Warto również wspomnieć o mitach wysyłania drewna poza kraj przez Lasy Państwowe. Leśnicy nie zajmują się eksportem drewna. Jak podkreślają, najkorzystniejszy dla polskiej gospodarki jest przerób drewna na miejscu, ale nie mają wpływu na to, co przedsiębiorcy zrobią z zakupionym surowcem – pozostaje to indywidualną decyzją nabywcy. Niemniej jednak Lasy Państwowe wprowadziły regulacje, które premiują lokalny przerób drewna. Znowelizowane zasady sprzedaży drewna zakładają więc, że nabywcy, którzy ten surowiec przerabiają w granicach Unii Europejskiej, są dodatkowo punktowani i kupią drewno w niższej cenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zapotrzebowanie na drewno w Polsce. Jak działają Lasy Państwowe - największy dostawca tego surowca? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie