Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zapomniana i niedokończona przebudowa zajezdni Golęcin. Sprawa ma finał w sądzie

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Ponad trzy lata temu rozpoczęły się prace nad dokumentacją projektową przebudowy zajezdni tramwajowej na szczecińskim Golęcinie. Inwestycja utknęła na etapie prac geologicznych oraz w sądzie. Szczecin na razie odstąpił od planów rozbudowy zajezdni Golęcin.

Zajezdnia Golęcin

Przypomnijmy, że chodzi o umowę, jaką Szczecin podpisał w styczniu 2017 roku z projektantem dla przebudowy ulicy Wiszesława i zajezdni tramwajowej Golęcin.

W zakres zadania wchodziło opracowanie dokumentacji umożliwiającej budowę nowego budynku administracyjno-biurowego, przebudowę istniejących obiektów kubaturowych, w tym podstacji trakcyjnej wraz z wymianą wyposażenia w urządzenia elektroenergetyczne, przebudowę i rozbudowę o nowe tory układu torowego z siecią trakcyjną na zajezdni, rozbudowę i przebudowę ul. Wiszesława przed zajezdnią zakładającą wybudowanie pętli objazdowej obejmującej obszar torowiska, jezdni oraz chodników. W efekcie inwestycja miała m.in. pozwolić wjechać do zajezdni pojazdom bez czasochłonnego manewrowania.

Miasto wybrało ofertę szczecińskiej firmy projektowej AG STUDIO sp.z o.o. Jej wartość sięgała 1,088 mln zł netto.

Podsumowanie rankingu. Zobacz TOP osiedli w Szczecinie!

Ranking osiedli w Szczecinie 2020. Podsumowanie. Zobacz TOP 5!

Kłopoty w realizacji zadania zaczęły się w momencie wykonywania dokumentacji geologicznej. Strony nie mogły dojść do porozumienia i ostatecznie miasto zerwało umowę z firmą. Kilka miesięcy później, na pocżątku 2018 roku ogłoszono jeszcze jeden przetarg na projekt rozbudowy zajezdni Golęcin. Tym razem jedyna zainteresowana firma złożyła ofertę 3 333 025,71 zł brutto, podczas gdy miasto przewidziało kwotę 2 mln niższą. Ostatecznie plany inwestycji zostały zawieszone.

Tymczasem firma, z którą magistrat zerwał umowę, złożyła do sądu sprawę, w której domagała się od gminy kwoty w wysokości 937.889,21 zł wraz z odsetkami za opóźnienie w transakcjach handlowych liczonymi od dnia 28 kwietnia 2018 roku do dnia zapłaty wraz z kosztami postępowania sądowego z tytułu nieuiszczonego wynagrodzenia wynikającego z zawartej umowy.

W wyroku wydanym w dniu 8 października 2020 roku Sąd Okręgowy w Szczecinie zasądził od Gminy Miasto Szczecin na rzecz AG STUDIO sp. z o.o. kwotę w wysokości 54.400,00 zł (czyli 5,5 % dochodzonego roszczenia) wraz z odsetkami za opóźnienie tytułem zwrotu kary umownej naliczonej przez gminę.

Ranking osiedli w Szczecinie 2020. Zobacz również:

BEZPIECZEŃSTWO

KOSZTY ŻYCIA

EKO

SĄSIEDZI

Według uzasadnienia sądu, Szczecin skutecznie odstąpił od umowy, albowiem termin dostarczenia dokumentacji został przekroczony przez wykonawcę. Jednak w ocenie sądu, gmina uzyskała korzyść (wiedza o warunkach geologicznych), dlatego obciążenie AG STUDIO Sp. z o.o. karą umowną nie było zgodne z dobrymi obyczajami.

Obecnie miasto oczekuje na sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku, celem rozważenia zasadności wniesienia apelacji. Wyrok w powyższej sprawie jest nieprawomocny.

- Jednocześnie informujemy, że Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o. w ramach umowy dzierżawy będzie realizowała bieżące remonty niezbędne do bezpiecznej eksploatacji obiektu - wyjaśnia Hanna Pieczyńska, rzecznik Tramwajów Szczecińskich.

[promo]1409;1;Bądź na bieżąco i obserwuj:[/promo]

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Gruzinka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński