MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapłać o ponad 120 zł mniej za prąd! Zobacz jak skorzystać ze zniżki 22.07.2024

MS
Wideo
od 16 lat
Nowy sposób rozliczeń z klientami zaowocuje oszczędnością ponad 120 zł na rachunku za prąd, a to wszystko jeszcze w tym roku. Wyjaśniamy, o co chodzi w zniżce i jak ją uzyskać.

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, przewidują możliwość naliczenia przez firmy energetyczne 12-proc. obniżki rachunku. Co ważne, zniżka będzie obowiązywała z datą wsteczną od początku 2023 roku.

Zniżka na prąd już obowiązuje! Zobacz szczegóły

Pieniądze przeznaczane na rachunek na prąd będą niższe? We wtorek 19 września 2023 r. wszedł w życie upust wynikający z podpisanego przez Annę Moskwę, minister klimatu i środowiska, rozporządzenia. Komu przysługuje 12 proc. zniżki na prąd? Szczegóły w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Co zrobić, aby oszczędzić na rachunku za prąd?

Rozporządzenie taryfowe wprowadza spory upust, który ma przynieść ponad 120 zł oszczędności w ramach rachunków za prąd. Sprzedawcy energii elektrycznej zostali zobowiązani do nowego sposoby rozliczania się z klientami. PGE wylicza, iż obniżka może osiągnąć równowartość miesięcznego rachunku za prąd.

12 procentowa zniżka na prąd. Szczegóły

- Sprzedawcy energii mają obowiązek przyznać gospodarstwom domowym upust w wysokości ponad 120 zł - przekazał minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

Co trzeba zrobić, aby zapłacić mniejszy rachunek za energię elektryczną? Przede wszystkim wyrazić zgodę na to, aby faktury za prąd wysyłane były drogą elektroniczną. Dodatkowo wymagana jest zgodna na otrzymywanie informacji o oferowanych produktach i usługach oraz potwierdzenie poprawności danych u sprzedawcy energii.

Zniżka, a więc realna oszczędność pieniędzy w portfelach Polaków, obwarowana jest szeregiem warunków. Trzeba spełnić jeden z nich:

  • posiadać prosumencką instalację OZE,
  • obniżyć w co najmniej trzech kolejnych miesiącach (od stycznia do września 2023 r.) zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do takiego samego okresu w 2022 r.,
  • korzystać z podwyższonych limitów zużycia wprowadzonych przez Tarczę Solidarnościową (dotyczy gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny, z osobą z niepełnosprawnością lub rolników)

Zaliczka „bez zbędnej zwłoki”

W razie spełnienia jednego z powyższych warunków rozliczenie obniżki ma nastąpić „bez zbędnej zwłoki” i zostać ujęte najpóźniej na ostatniej fakturze za 2023 r.

Obowiązujące od wtorku przepisy przewidują także, że jeśli odbiorca nie spełnia żadnego z wymienionych wyżej warunków uprawniających do upustu, naliczona w 2023 r. obniżka zostanie skorygowana w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r., nie później jednak niż do 31 grudnia 2024 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński