MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapisy na szczepienia pracowników. Sprawdź, co warto wiedzieć o rejestracji

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Mufid Majnun/ Unsplash.com
Rozpoczęła się rejestracja na szczepienia pracowników w zakładach pracy. Kogo można zapisać na szczepienie i na jakich warunkach? Co z członkami rodziny? Przedstawiamy opinię ekspertów z dziedziny prawa.

We wtorek 4 maja rozpoczęła się rejestracja na szczepienia w pracy. Aby zarejestrować pracowników, trzeba wejść na stronę Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Zgodnie z wytycznymi rządu, na szczepienie można zarejestrować nie tylko pracownika, ale i członka jego rodziny. Rejestracji dokonuje pracodawca. Jak przypominają eksperci ze Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych, program szczepień skierowany jest do:

 • pojedynczych pracodawców,
 • grupy pracodawców,
 • samorządów zawodowych (np. radcowskiego, budowlanego, aptekarskiego, weterynaryjnego, notarialnego),
 • stowarzyszeń branżowych (stowarzyszenia pracodawców określonych branż, izby handlowe lub gospodarcze),
 • szkół wyższych, jeśli chodzi o ich pracowników i studentów.

O zakwalifikowaniu do programu będzie decydowała kolejność zgłoszeń, nie wiadomo jednak kiedy dokładnie rozpoczną się szczepienia w zakładach pracy. Decyzja o uruchomieniu programu będzie uzależniona od dostępności szczepionek. W dniu uruchomienia rejestracji Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował, że chęć zaszczepienia pracowników zadeklarowało blisko 500 pracodawców.

Których członków rodziny pracownika można zaszczepić w zakładzie pracy?

Szczegółowe zasady zapisów do programu szczepień w miejscach pracy ma regulować rządowe rozporządzenie. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że pracodawca może zaszczepić:

 • pracownika, bez względu na jego wiek i narodowość,
 • członka rodziny pracownika.

Pracodawcy czekają na doprecyzowanie, kogo należy uznać za członka rodziny, np. czy osoby żyjące w konkubinacie lub innych niesformalizowanych związkach z pracownikami również będą mogły się zaszczepić. Anna Majewska, radca prawny, specjalistka w zakresie doradztwa dla pracodawców oraz ochrony danych osobowych w Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych, zastanawia się także nad tym, jakiego stopnia pokrewieństwo (i jakiej linii) będzie uprawniało do szczepienia członka rodziny.

Ekspertka stoi na stanowisku, zgodnie z którym warto doprecyzować, czy członkowie rodziny pracownika będą mogli otrzymać szczepionkę, jeżeli ten osobiście nie wyraził zainteresowania szczepieniem w miejscu pracy. - Nie jest jasne czy członkowie rodziny będą mogli zaszczepić się jedynie, gdy chęć taką zgłosił sam pracownik (członek samorządu, stowarzyszenia, student), czy też niezależnie od niego – tłumaczy Anna Majewska.

Jak zarejestrować pracowników na szczepienia?

Rejestrując pracowników na szczepienie, pracodawca powinien podać następujące dane:

 • dane kontaktowe koordynatora programu w zakładzie pracy,
 • liczbę pracowników, którzy zadeklarowali chęć zaszczepienia się (minimum 300 osób),
 • nazwę podmiotu leczniczego, z którym nawiązano współpracę,
 • liczbę punktów szczepień, w których chciałby przeprowadzić szczepienia.

Czy pracodawca może sprawdzić, którzy pracownicy się zaszczepili?

Przedsiębiorcy chcący przejąć na siebie ciężar organizacji szczepienia zastanawiają się, jak ustalić, kto faktycznie się zaszczepił. Ekspertka z Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych przypomina, że zgodnie ze stanowiskiem Prezesa UODO, pracodawca będzie mógł mieć dostęp do tego typu danych jedynie z inicjatywy samego pracownika.

- Nie wiadomo, jak ma wyglądać procedura zgłaszania chętnych oraz pozyskania ich danych przez podmiot medyczny wykonujący szczepienia. Przypuszczać jedynie można, że będą one przekazywane przez same osoby zgłaszające się na szczepienie bezpośrednio pracownikom placówki – wyjaśnia Anna Majewska. Ekspertka jest zdania, że kwestie związane z tym, czy pracodawca może mieć dostęp do danych osób zaszczepionych, należy uregulować prawnie. Jak dodają, zgodnie z wytycznymi rządu pracodawca powinien zebrać listy pracowników chętnych do szczepienia oraz oświadczenia o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

Kto jest odpowiedzialny za szczepienia pracowników?

Pracodawcy organizujący szczepienia pracowników odpowiadają za kwestie techniczne oraz dotyczące logistyki podczas realizacji programu szczepień. Inny zakres odpowiedzialności spoczywa na podmiocie wykonującym szczepienia. Wśród jego obowiązków Anna Majewska wymienia:

 • zapewnienie bezpieczeństwa i sprawności wykonywanych szczepień,
 • przeprowadzenie kwalifikacji do szczepienia,
 • wykonanie szczepień,
 • zapewnienie odpowiedniego wyposażenia,
 • organizację zespołów szczepiących.

Kto płaci za szczepienia pracowników?

Stawka rozliczeniowa podmiotu medycznego wykonującego szczepienia z NFZ wynosi 61,24 zł – przypomina ekspertka. Placówka medyczna nie ma prawa oczekiwać od pracodawcy partycypowania w tych kosztach, ale jeśli wystąpią dodatkowe koszty związane z organizacją szczepienia, np. koszty wynajmu pomieszczeń na punkty szczepień, pracodawca powinien je pokryć.

- Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, istnieje możliwość zakwalifikowania wydatków na szczepienia przeciwko Covid-19 do kosztów podatkowych, jako wydatków wynikających z obowiązków w zakresie BHP, wytycznych lub zaleceń organów (instytucji) kompetentnych w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego, albo własnej decyzji i racjonalnego przeciwdziałania zagrożeniu epidemicznemu, to takie wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy CIT i art. 22 ust. 1 ustawy PIT – podkreśla Anna Majewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zapisy na szczepienia pracowników. Sprawdź, co warto wiedzieć o rejestracji - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński