Posiedzenie komisji zaczęło się od niewesołej wiadomości. Szczecin dostał od ministra edukacji o 11 milionów mniejszą subwencję niż planowano. Wydział oświaty został zobowiązany do cięć w oświacie na tę kwotę.
- Prezydent Jurczyk na pokrycie tych 11 milionów przeznaczył pieniądze z nadwyżki miasta z ubiegłego roku. Potem te pieniądze wycofał, co utwierdza mnie w przekonaniu, że prezydent pogrywa sobie budżetem w tak ważnej sprawie jaką jest edukacja - ta wypowiedź radnego Jędrzeja Wijasa wywołała oklaski na sali.
Urzędnicy odpowiadają
Radni już tydzień temu chcieli dowiedzieć się na likwidację których szkół zgodę wyrazi kurator. W ciągu ostatniego tygodnia dwa razy spotkała się z nim wiceprezydent Anna Nowak.
- Przedstawiłam mu nasze plany. Kurator jest za rozdzieleniem szkół podstawowych od gimnazjów. Co do reszty musi mieć czas na analizę i wyrobienie sobie opinii - powiedziała.
Na pytania zadane tydzień temu przez rodziców i radnych odpowiadali wczoraj urzędnicy z wydziału oświaty. Duże kontrowersje budzi rozdzielenie SP 36 od GM 34 i SP 68 od GM 28. Rodzice SP 36 chcieli wiedzieć co wpłynęło na tak radykalną zmianę planów wobec szkoły w stosunku do poprzedniego roku (rok temu z ul. Wojciechowskiego na Zakole miało zostać przeniesione gimnazjum, w tym roku podstawówka).
- Rok temu wydział myślał, że na Zakolu podstawówkę od gimnazjum uda się oddzielić ścianą - wyjaśniała Bożena Brzycka, zastępca dyrektora WO. - Okazało się to jednak niemożliwe.
Rozdzielać czy nie
Wydział konieczność przeniesienia SP 36 argumentuje ustawowym wymogiem rozdzielenia podstawówek od gimnazjów. Tymczasem w Podjuchach dzieci z SP 49 chce przenieść do SP 12 i SP 24, które funkcjonują we wspólnych budynkach z gimnazjami. Rodzice pytali skąd ta niekonsekwencja.
- W dalszym etapie restrukturyzacji stworzymy jedną dużą podstawówkę i jedno duże gimnazjum - odpowiadała Elżbieta Masojć.
- To może najpierw stwórzcie bezpieczne warunki naszym dzieciom, a potem je przenoście - ripostował jeden z ojców.
Argument o konieczności rozdzielenia szkół nie przekonał też radnej Małgorzaty Jacyny - Witt.
- Dlaczego dwie szkoły muszą być rozdzielone, a osiemnaście nie musi? - dopytywała się. - Dlaczego Wydział Oświaty nie przedstawił planu restrukturyzacji na kilkanaście lat, o co prosiliśmy już rok temu. Chcę wiedzieć dziś co będzie za 2, 4, 6 czy 20 lat.
- Nie mam żadnej pewności, że jak dzisiaj moje dziecko zostanie przeniesione, to za trzy czy pięć lat znowu nie będzie przenoszone - poparła radną jedna z matek.
Jakie oszczędności?
Rodzice nie wierzą też w zapewnienia urzędników, że przenoszone będą całe klasy wraz z wychowawcami i nauczycielami.
- To fikcja. Do SP 21 chodzą dzieci niepełnosprawne, które nie będą mogły funkcjonować w SP 45, bo nie jest do tego przystosowana - mówili.
Rodzice twierdzą, że likwidacja szkół nie opłaca się, bo oszczędności będą niewielkie, a koszty społeczne ogromne. Przygotowali nawet własne analizy finansów. Ich zdaniem oszczędności związane z likwidacją 8 szkół stanowią 0,29 procenta wydatków gminy w roku 2005.
- Wydatki na oświatę w 2005 wzrosną o 4 miliony w stosunku do roku 2004, co stanowi 2,1 procenta. Na sport - o 42 miliony, czyli 303,2 procenta. Wystarczyłoby przesunąć dwa miliony ze sportu na oświatę by uratować 8 szkół - przekonywała Agnieszka Przybylska z SP 21.
- Radni będą zastanawiać się, czy koniecznie trzeba oszczędzać na oświacie, czy można ich szukać gdzie indziej. Bo moim zdaniem można - przyznał radny Paweł Bartnik, przewodniczący komisji edukacji.
Wycofać uchwały
Wczoraj radni z komisji nie wydali jeszcze swojego stanowiska. Po południu radni odwiedzili cztery szkoły na osiedlu Arkońskim (SP 36, GM 34 i SP 68, GM 28). Spotkania radnych, urzędników i prezydent Nowak będą odbywać się też przez cały czas do sesji. Komisja zbierze się w środę, na dzień przed sesją oświatową, by wypracować swoje stanowisko.
Głosować też będzie wniosek klubu "Od nowa", który domaga się, żeby komisja zwróciła się do prezydenta o wycofanie wszystkich uchwał o likwidacji z porządku sesji. Radni twierdzą, że nie przedstawił żadnych merytorycznych argumentów. Żądają też planu restrukturyzacji opracowanego na 12 lat.
Sesja oświatowa w przyszły czwartek.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?