MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaostrza się konflikt w Porozumieniu. Gowin zawiesił udział w Radzie Koalicji ZP

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Zaostrza się konflikt w Porozumieniu. Gowin zawiesił udział w Radzie Koalicji ZP
Zaostrza się konflikt w Porozumieniu. Gowin zawiesił udział w Radzie Koalicji ZP Adam Jankowski
Jarosław Gowin zawiesił swój udział w Radzie Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Wcześniej Krajowy Sąd Koleżeński złożony z oponentów wicepremiera, stwierdził, że ten nie może już „uważać się za prezesa” Porozumienia.

Nie ma zgody co do tego, kto obecnie sprawuje władzę w Porozumieniu. Zwolennicy Jarosława Gowina przekonują, że jest on legalnie wybranym prezesem partii. Z kolei jego przeciwnicy, skupieni woków Adma Bielana, twierdzą, że mandat Jarosława Gowina jako szefa partii już dano wygasł.

Sądy koleżeńskie Porozumienia

Krajowy Sąd Koleżeński Porozumienia przesłał w poniedziałek PAP oświadczanie, z którego wynika, że Jarosław Gowin nie może już „uważać się za prezesa” tego ugrupowania. W piśmie poinformowano, że do czasu wyboru nowych władz tę funkcję ma pełnić Przewodniczący Konwencji Krajowej Adam Bielan, który wcześniej został wyrzucony z partii (on sam twierdzi, że usunięcie go z szeregów Porozumienia było bezprawne).

Kongres wydając swoją decyzje powołał się na &17 ust. 2 statutu stanowiącego, że kadencje organów liczą się od dnia wyborów i kończą z chwilą wyboru nowych władz.

„Przepis ten bowiem nie pozwala prezesowi nie wykonywać obowiązków statutowych (zwoływanie kongresu co trzy lata) i na tej podstawie twierdzić, że się jest prezesem, mimo drastycznego przekroczenia trzyletniego okresu kadencji” - napisano w oświadczeniu.

W piątek „inny” Krajowy Sąd Koleżeński – jak przekonywał na antenie TVN24 wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek „ten prawdziwy” - zdecydował o wyrzuceniu z partii Adama Bielana – oponenta Jarosława Gowina, który twierdzi, że to on sprawuje władzę w Porozumieniu oraz posła Kamila Bortniczuka.

Gowin zawiesza udział w Radzie Koalicji ZP

Z kolei jak poinformowało dziś RMF FM „związku z zawirowaniami w Porozumieniu”, kwestionowany lider ugrupowania Jarosław Gowin zawiesił swój udział w posiedzeniu Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy, które ma się odbyć w tym tygodniu.
Rada Koalicji to organ Zjednoczonej Prawicy składający się z liderów i przedstawicieli wszystkich ugrupowań koalicyjnych - PiS, Porozumienia oraz Solidarnej Polski.

Wycięcie gowinowców z TVP

Media publiczne odwołały udział w programach polityków Porozumienia kojarzonych z Jarosławem Gowinem. O sprawie poinformował Onet.
Jak wskazuje portal chodzi między innymi o poranną audycję w Polskim Radiu 24 i pasmo „Minęła 8/9” w TVP Info.
Zwolennicy Jarosław Gowina, w nieoficjalnych rozmach z mediami, twierdzą, że rezygnacja wicepremiera z udziału w posiedzeniu Rady Zjednoczonej Prawicy wynika m.in. z faktu z odwołania jego udziału w programach w mediach publicznych, co miałoby wskazywać na udział PiS w wewnętrznych rozgrywkach Porozumienia.

Bortniczuk: Gowin rozważał porozumienie z opozycją

Usunięty z partii poseł Kamil Bortniczuk, stwierdził w piątek w rozmowie z RMF FM, że lider Porozumienia Jarosław Gowin rozważał w kwietniu ub.r. porozumienie z opozycją. – Wszyscy posłowie Porozumienia, my w sposób oczywisty, mówię tutaj o naszej czwórce czy piątce, licząc Jadwigę Emilewicz, jesteśmy przeciwko podejmowaniu jakichkolwiek rozmów z opozycją. Natomiast reszta podpisała się pod listem, który popiera Jarosława Gowina, a jest tam punkt, który bardzo się cieszę, że się znalazł, mówiący o lojalności wobec Zjednoczonej Prawicy – wyjaśniał.

Bortniczuk dodał, że do poróżnienia członków Porozumienia doszło jeszcze w kwietniu. – Dzieliliśmy się na grupę posłów, która jest w fanklubie Jarosława Gowina, na grupę posłów, która, tak powiem, pływa i podejmuje swoje decyzje w zależności od tego, co się dzieje i na grupę posłów, która jest w partii politycznej. A partia polityczna charakteryzuje się tym, że ludzie, którzy do niej przystępują, powinni samodzielnie myśleć – mówił.

Bielan: Gowin na oślep tnie brzytwą wszystkich, którzy się z nim nie zgadzają

- Jarosław Gowin do kwietnia 2018 r. musiał zwołać kolejny kongres i tego nie zrobił, a to był jego statutowy obowiązek – przekonywał z kolei w Radiu Zet Adam Bielan. - Fakty są takie, że na prezesie partii zawsze ciąży obowiązek zwołania kongresu i tylko nadzwyczajne okoliczności, tak jak w tej chwili pandemia, kiedy nie można organizować masowych zgromadzeń, pozwalają na unikanie i wydłużanie sobie kadencji – stwierdził.

Bielan dodał, że Jarosław Gowin „na oślep tnie brzytwą wszystkich ludzi, którzy się z nim w tej chwili nie zgadzają”. - To samobójcza polityka. To są metody Donalda Tuska. Mówił o tym zresztą chyba niedawno polityk PO Antoni Mężydło, że Jarosław Gowin przejął te metody – stwierdził polityk.

Wypij: Nie będziemy płakać po Bielanie

Polityk Porozumienia i wiceszef klubu PiS Michał Wypij stwierdził na antenie Radia Plus, że w partii Gowina „nie będą płakać po Adamie Bielanie”.

Zapewnił przy tym, że Porozumienie jest lojalnym członkiem Zjednoczonej prawicy. Dodał, że ugrupowanie zrobi wszystko aby w kolejnych wyborach parlamentarnych wystartowało z własnych list. - Bardzo bym chciał, wydaje mi się czymś naturalnym i oczywistym, żeby Porozumienie było na tyle silne, a moim zdaniem jest bardzo ważnym głosem na scenie politycznej polskiej, żeby mogło wystawić własne listy. Byłaby to fantastyczna sytuacja, która być może pozwoliłaby na kontynuację tego kierunku zmian, który wspólnie z PiS i Solidarną Polską rozpoczęliśmy od 2015 roku – mówił.

Konflikt w Porozumieniu

Adam Bielan 4 listopada 2017, po przekształceniu Polski Razem w Porozumienie, stanął na czele Konwencji Krajowej tej partii. Jak przekazał Onet, przeciwnicy Jarosława Gowina przekonywali na początku lutego br. na kongresie partii, że Gowin już trzy lata temu przestał być szefem ugrupowania. Powoływali się przy tym na na kwerendę partyjnych dokumentów.
Tłumaczyli to faktem, że Jarosław Gowin został wybrany na prezesa partii w 2015 r., ale już nie na kongresie w 2017 r., więc jego mandat wygasł najpóźniej w 2019 r.

Zgodnie ze statutem partii, jeśli dochodzi o sytuacji wygaśnięcia członkostwa prezesa w partii, niemożności wykonywania przez niego mandatu lub jego rezygnacji, do czasu wyboru przez kongres nowego prezesa uprawnienia wykonuje przewodniczący konwencji krajowej, którym był do 4 lutego br. Adam Bielan.

Gowinowcy przekonują, że władzę w Porozumieniu sprawuje obecny lider partii.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaostrza się konflikt w Porozumieniu. Gowin zawiesił udział w Radzie Koalicji ZP - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński