Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast kontrastu lekarze podają dwutlenek węgla. Bezpiecznie i bezboleśnie [WIDEO]

Celina Wojda
Celina Wojda
Lekarze z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii na Pomorzanach rozpowszechniają nową metodę i zamiast kontrastu podają pacjentom dwutlenek węgla.

Chorzy nie czują różnicy, a może to pomóc uczulonym na kontrast. Już trzecia pacjentka została zoperowana właśnie dzięki podaniu dwutlenku węgla a nie kontrastu. To bezpieczna metoda, która umożliwia przeprowadzenie operacji metodą wewnątrznaczyniową u osób uczulonych na kontrast i potrzebujących leczenie z zakresu chirurgii naczyniowej.

Kontrast wykorzystywany jest w diagnostyce obrazowej (tomografii komputerowej). Podawany jest także pacjentom podczas zabiegów kardiologii interwencyjnej czy chirurgii naczyniowej. Dzięki niemu lekarz widzi na monitorze obraz tętnic, żył, ich anatomię, zmiany chorobowe lub np. ułożenie wprowadzanego stentu w czasie zabiegu. Niestety niektórzy pacjenci są uczuleni na kontrast lub stan ich nerek nie pozwala na jego podanie podczas badania czy operacji zastosowanie kontrastu może spowodować wstrząs anafilaktyczny, zatrzymanie akcji serca lub zgon.

- Dlatego szukamy rozwiązań, które pozwolą u takich pacjentów przeprowadzić operacje chorób naczyń i w efekcie dadzą szansę na wyzdrowienie - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Piotr Gutowski, lekarz kierujący Kliniką Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie - W innym przypadku u takich pacjentów możliwe jest tylko leczenie zachowawcze - dodaje profesor.

Podanie CO2 wymaga innego, technicznego przygotowania operacji. Gaz jest podawany poprzez specjalne cewniki do naczyń. Wprowadzenie gazu do naczyń jest bezpieczne, powoduje wypłukanie z nich krwi. Dzięki temu lekarz operujący widzi cały obraz naczyń na monitorze. CO2 jest dobrze tolerowany i naturalnie wydalany przez pacjenta w trakcie oddychania. Po dwóch minutach nie ma po nim już śladu.

W ten sposób, metodą wewnątrznaczyniową operuje się tętniaki, niedokrwienie kończyn, zmiany miażdżycowe w tętnicach obwodowych. To zabiegi na naczyniach poniżej przepony.

-Gazu nie można stosować w zabiegach na łuku aorty. CO2 dostałby się wówczas do naczyń w mózgu, a to byłoby już niebezpieczne - tłumaczy dr n. med. Arkadiusz Kazimierczak, specjalista chirurgii naczyniowej i ogólnej Kliniki Chirurgii, Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii SPSK-2.

Do tej pory w Polsce CO2 był zastosowany w takich operacjach zaledwie kilka razy.


Polecamy na GS24.pl!

Najlepsza restauracja w Szczecinie. ZOBACZ TOP 10!

Największy architektoniczny absurd Szczecina to...


Studniówki w Szczecinie i Stargardzie. Zobacz mnóstwo ZDJĘĆ!


Szmula, Many, Mikmak. Czy znasz szczecińską gwarę? QUIZ


Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński