Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie ponownie odkrywa swoje tajemnice. Odkryto fragment średniowiecznego muru

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Pochodzenie eksperci szacują na przełom XIV i XV w.
Pochodzenie eksperci szacują na przełom XIV i XV w. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Fragment muru - jego pochodzenie eksperci szacują na przełom XIV i XV w. - został odkryty podczas prac związanych z rozbiórką południowego tarasu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Chroniącego zabudowę zamkowego wzgórza.

Mur ma wysokość około 3 metrów, a głębokość około 160 cm.

- Zbudowany został w układzie warstwowym z polnych kamieni i cegieł. W trakcie jego konserwacji zostaną wzmocnione uszkodzone fragmenty oraz uzupełniona zaprawa łącząca poszczególne elementy- informują historyk sztuki dr Małgorzata Gwiazdowska, która pełni ze strony Zamku nadzór konserwatorski nad pracami oraz archeolog Marek Dworaczyk sprawujący nadzór archeologiczno-architektoniczny. Ich zdaniem mur jest cennym reliktem z przełomu XIV i XV w.

Marek Dworaczyk jest zdania, że mur może być fragmentem średniowiecznego budynku, na którym już później, w okresie renesansu, zbudowane zostało skrzydło południowe.

Zdaniem ekspertów, znana nam obecnie bryła Zamku Książąt Pomorskich jest wynikiem powojennej odbudowy, którą poprzedziły szczegółowe analizy, badania oraz dyskusje co do ostatecznego kształtu budowli. Podczas wielu lat badań archeologicznych, architektonicznych i kwerend archiwalnych udało się zachować i odtworzyć gmach z czasów jego największej świetności - renesansowej przebudowy z zachowanym gotyckim skrzydłem południowym.

- Prace związane z modernizacją zabytkowych obiektów często odsłaniają nam nieznane wcześniej karty historii. Tak też stało się w przypadku Zamku Książąt Pomorskich - komentuje wydarzenie marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Przypomnijmy, że w zamku prowadzona jest odbudowa zniszczonego w katastrofie budowlanej (maj 2017 r.) północnego skrzydła. Równolegle trwają roboty związane z modernizacją i zagospodarowaniem wszystkich trzech tarasów zamkowych. Jak podkreślają przedstawiciele zamku, celem prowadzonych prac jest nie tylko poprawa stanu technicznego i użytkowego zabytku.

- Znaczącym elementem inwestycji jest towarzyszący jej proces badawczy, obejmujący badania archeologiczne i architektoniczne, oraz wymóg dostosowania w harmonijny sposób elementów nowych do zabytkowej budowli - tłumaczy Monika Adamowska, rzeczniczka prasowa Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Podczas trwających obecnie na zamku robót odsłaniane są również inne fragmenty, jak na razie (zdaniem ekspertów) – pozostałości mniejszej rangi. Za takie dr Małgorzata Gwiazdowska i Marek Dworaczyk uznają odsłonięte w północno-wschodnim narożniku zamku fundamenty wieży widokowej z czasów pruskich czy pozostałości zburzonej podczas wojny zabudowy mieszczańskiej.

- Wieża została zbudowana w 1840 r. według projektu architekta Otto Scabella z Krajowej Dyrekcji do Spraw Budowlanych, autora projektów m.in. Gimnazjum Mariackiego i szczecińskiego dworca. Wieża częściowo zniszczona, przetrwała wojenne bombardowania i została po wojnie rozebrana, jako element wtórny nie podlegający wówczas ochronie konserwatorskiej – wyjaśnia dr Gwiazdowska. - Znalezisko zostało udokumentowane i zarys budowli zostanie zaznaczony w nawierzchni zamkowych tarasów. Z kolei relikty zabudowy mieszczańskiej z XIX/XX w. od strony wschodniej, które uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej (prawdopodobnie pozostałości po oficynach kamienic usytuowanych przy zachodniej pierzei obecnej ul. Panieńskiej) zostały udokumentowane, a ich stropy usunięte.

Odkrycie reliktów nie ma wpływu na termin realizacji inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński