MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Założyciel „Solidarności” gdańskiego portu, opozycjonista, kustosz pamięci o wartościach. Benefis Czesława Nowaka w Filharmonii Bałtyckiej

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Założyciel „Solidaności” gdańskiego portu, opozycjonista, kustosz pamięci o wartościach. Benefis Czesława Nowaka w Filharmonii Bałtyckiej
Założyciel „Solidaności” gdańskiego portu, opozycjonista, kustosz pamięci o wartościach. Benefis Czesława Nowaka w Filharmonii Bałtyckiej Jakub Steinborn
Czesław Nowak, wybitny działacz opozycji antykomunistycznej, w wolnej Polsce kustosz pamięci o wartościach przyświecających opozycjonistom, został uczczony benefisem w roku swoich 85 urodzin. - Zawsze czułem bliskość przyjaciół. Nie wysuwałem się do przodu, idąc przez życie zawsze patrzyłem, czy są za mną ludzie – mówił w Filharmonii Bałtyckiej podczas uroczystości wzruszony jubilat.

Czesław Nowak został powitany gromkimi oklaskami ponad setki zgromadzonych w Białej Sali Filharmonii Bałtyckiej w piątkowy wieczór 31 marca. Współorganizator Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” oraz komisji zakładowej związku w gdańskim porcie obchodzi w tym roku 85 urodziny.

- Jestem niezwykle onieśmielony i atmosferą i przemówieniami. Rzadko człowiek takich słów doświadcza. Po prawie 50 latach działalności związkowej to dla mnie wielki zaszczyt. Cieszę się, że Instytut Pamięci Narodowej pomyślał o mnie i docenił to, co robiłem. Cieszę się, że Państwo przybyliście na tę uroczystość. Większość z Was to moi przyjaciele, z którymi szedłem przez życie, czy to w porcie, czy poza portem, w radzie miasta, w sejmie. Chcę powiedzieć, że zawsze czułem bliskość przyjaciół. Nie wysuwałem się do przodu, idąc przez życie zawsze patrzyłem, czy są za mną ludzie. To jest najważniejsze, czy idziesz w dobrą stronę, jeśli podjąłeś się przewodnictwa, czy masz kogoś za sobą – mówił wyraźnie wzruszony jubilat.

Uroczystość, poza sprawdzonymi towarzyszami opozycyjnej drogi Czesława Nowaka, zgromadziła również pomorskich parlamentarzystów, gdańskich radnych, przedstawicieli instytucji. Obecni byli m. in. europoseł Anna Fotyga, senator Grzegorz Bierecki, poseł Kacper Płażyński, radni Elżbieta Strzelczyk, Kazimierz Koralewski i Piotr Gierszewski, szef gdańskiego oddziału NBP Wiktor Kamiński oraz ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy. Benefis zorganizował gdański oddział IPN.

- Gdy rodziła się wielka „Solidarność” w sierpniu 1980 roku, to pan Czesław Nowak, razem ze swoimi przyjaciółmi i odważnymi ludźmi „Solidarności”, podjęli walkę o krzyż na cmentarzu Westerplatte. Dziś ten krzyż, dzięki Muzeum II Wojny Światowej, jest już wkomponowany w przestrzeń cmentarza wojennego. Bez tej walki kustosza pamięci o Westerplatte, świadka i uczestnika wydarzeń historycznych, Czesława Nowaka, krzyża na który polscy żołnierze zasłużyli by nie było. Za to, panie Czesławie, chciałem jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej głęboko panu podziękować – mówił Karol Nawrocki witając jubilata.

Uroczystość okrasiły ballady jednego z bardów „Solidarności”, Andrzeja Kołakowskiego. W jednym ze wspomnień wspólnej przeszłości i działalności , które towarzyszyły benefisowi Czesława Nowaka, Andrzej Michałowski, współtowarzysz opozycyjnej działalności jubilata przypomniał, że to Czesław Nowak wymyślił a potem redagował „Portowca”, pismo podziemne, które stało się metodą komunikacji związkowców w rozległym zakładzie mającym 18 km nabrzeży.

Czesław Nowak był uczestnikiem i organizatorem strajków w Gdańsku w grudniu 1970 roku, w sierpniu 1980, w grudniu 1981 i w sierpniu 1988 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany i skazany przez Sąd Marynarki Wojennej na 4,5 roku więzienia i 4 lata pozbawienia praw publicznych. Karę więzienia odbywał w Areszcie w Gdańsku i Potulicach. Zwolniony z więzienia na mocy amnestii w końcu kwietnia 1983 roku, w 1988 roku został ponownie aresztowany i skazany na 6 tygodni aresztu. W lipcu 1988 roku Tajna Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” portu wybrała go na przewodniczącego.

W wyborach do Sejmu 4 czerwca 1989 roku zdobył mandat posła z ramienia Komitetu Obywatelskiego w Gdyni. Dwa lata później powtórnie został wybrany do Sejmu, tym razem z inicjatywy Porozumienia Centrum. W Parlamencie pracował w Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą i Gospodarki Morskiej oraz Komisji Polityki Społecznej. Po zakończeniu działalności poselskiej w 1993 roku powrócił do pracy w Zarządzie Portu Gdańsk i zajął się organizacją Wolnego Obszaru Celnego.

Od 1994 roku jest prezesem Stowarzyszenia „Godność”, którego był współzałożycielem. Stowarzyszenie broni ideałów Solidarności, dąży do ukarania winnych komunistycznych zbrodni oraz usunięcia ze stanowisk sędziów i prokuratorów, którzy orzekali lub oskarżali w procesach politycznych w PRL. Ponadto stowarzyszenie, pod przewodnictwem Czesława Nowaka, podejmuje inicjatywy upamiętniające bohaterów i upowszechniające wiedzę o najnowszej historii Polski, m. in.: postawienia tablicy upamiętniającej spotkanie papieża Jana Pawła II z młodzieżą na Westerplatte, wzniesienia pomników Józefa Piłsudskiego, Jana Pawła II i Ronalda Reagana czy Anny Walentynowicz oraz tablic upamiętniających m. in. masakrę robotników Wybrzeża w grudniu 1970, uczestników modlitw o wolną Polskę, gen. Ryszarda Kuklińskiego. Inicjator nazwania gdańskich ulic imieniem gen. Augusta Fieldorfa „Nila”, Anastazego Wiki-Czarnowskiego i Jaworzniaków.

Mimo wieku jubilat cały czas podejmuje nowe inicjatywy. Obecnie wspiera pomysł budowy w Gdańsku-Brzeźnie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński