Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Załamanie pogody: Burze, gradobicia i trąby powietrzne

ech
 W miniony weekend nad Pomorzem przeszła trąba powietrzna. Zginęła jedna osoba
W miniony weekend nad Pomorzem przeszła trąba powietrzna. Zginęła jedna osoba Youtube.com
W piątek na terenie województwa zachodniopomorskiego prognozowane jest załamanie pogody. Trzeba będzie na siebie uważać, bo przez nasz region mogą przejść gwałtowne ulewy, burze, gradobicia, a nawet trąby powietrzne.

Z informacji, przygotowanej na podstawie analizy warunków burzowych oraz prognozy pogody opracowanej przez Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych w Warszawie oraz Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW wynika, że jutro spodziewać się można "zjawisk meteorologicznych o nagłym charakterze".

- Na obszarze Polski północno-zachodniej spodziewane są silne porywy wiatru oraz grad o średnicy 2-4 cm - alarmuje Artur Koziołek, rzecznik prasowy ministerstwa administracji i cyfryzacji. - Nie można wykluczyć powstawania gwałtownych zjawisk, w tym trąb powietrznych. Prognozowane opady deszczu do 10-15 mm. Prawdopodobne jest również przejście kilku burz nad jednym obszarem, a tym samym kumulacja opadów.

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji rozmawiał z wojewodami. Służby wojewódzkie są postawione w stan najwyższej gotowości. Prowadzą stały monitoring zdarzeń meteo na swoich terenach.

Załamanie pogody w regionie >>> Przysyłajcie swoje zdjęcia ulewy i skutków burzy na [email protected] a my opublikujemy je w naszym portalu.

- Mieliśmy videokonferencję z ministrami, następnie z osobami zajmującymi się zarządzeniem kryzysowym w gminach - mówi Piotr Pieleszek z centrum prasowego wojewody zachodniopomorskiego. - Każda z gmin ma plan zarządzania kryzysowego. W praktyce jednak ciężko jest przygotować się na trąbę powietrzną, czy gradobicie.

W urzędzie wojewódzkim codziennie powstają raporty o zagrożeniach, spowodowanych załamaniem pogody, o zalanych drogach, szkodach w rolnictwie, połamanych drzewach.

Na internetowej stronie urzędu wojewódzkiego www.szczecin.uw.gov.pl w zakładce Bezpieczeństwo znaleźć można informacje "Jak się zachować w przypadku..." i są tam opisane m.in. zjawiska silnego wiatru, deszczu oraz burzy.

- Zamykać okna, zabezpieczać balkony, nie parkować pod drzewami, w miarę możliwości nie wychodzić z domu - wymienia kilka praktycznych porad, jak przygotować się na załamanie pogody, Piotr Pieleszek z ZUW.

Taka trąba powietrzna przeszła nad Pomorzem w miniony weekend:
[Trąba powietrzna w okolicach Ryjewa]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński