Załączniki do regulaminu

Piotr Jasina, 9 listopada 2004 r.
Regulamin pracy wprowadzają pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników i u których nie obowiązuje układ zbiorowy pracy.

Jego treść reguluje art. 1041 § 1 kodeksu pracy. Jest zazwyczaj dokumentem, od którego zaczyna się kontrola inspekcji pracy w firmie i zazwyczaj kontrola taka ujawnia skrajne lekceważenie tego dokumentu przez pracodawców.

Przewidujący pracodawca

Zazwyczaj przewidujący pracodawcy umieszczają w regulaminie pracy informację o zakazie spożywania alkoholu na terenie zakładu pracy i wynikających stąd konsekwencjach - praktyka słuszna, bowiem pomaga pozbyć się pracownika - alkoholika z firmy w trybie zwolnienia dyscyplinarnego, o ile tylko zastosujemy się do opisanej tam procedury.

Ponadto bardzo często załącznikiem do regulaminu pracy są opisy stanowisk lub zakresy obowiązków na występujących w zakładzie pracy stanowiskach pracy.

Nie trzeba, ale...

- Kodeks pracy nie definiuje takiego obowiązku, ale w wielu firmach podejmuje się trud opisania stanowiska pracy i zakresu przypisanych do niego obowiązków, ułatwia to bowiem egzekwowanie od pracowników wypełniania obowiązków, a pracownikom zorientowanie się w konkretnych oczekiwaniach pracodawcy związanych z zajmowanym przez nich stanowiskiem pracy - podkreśla Marian Szyszko, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy OIP PIP w Szczecinie.

Schemat organizacyjny

Innym załącznikiem lub nawet najważniejszą częścią regulaminu pracy bywa schemat organizacyjny firmy czyli opis struktury podległości, kompetencji, zależności służbowych, linii współpracy poszczególnych komórek, zakresów działania jednostek organizacyjnych firmy itp.

- Jest to dokument ważny w firmach rozbudowanych kadrowo, o skomplikowanym układzie organizacyjnym, gdzie stanowi podstawową informację dla pracownika nowoprzyjętego lub rozstrzyga spory kompetencyjne pomiędzy konkurującymi działami - wyjaśnia inspektor Marian Szyszko. - W firmach mniejszych lub nieskomplikowanych organizacyjnie może mieć znaczenie dla nakreślenia kierunków rozwoju potencjału firmy, jej zasobów ludzkich itp.

Dostępność przepisów

Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy nakłada na pracodawców jeszcze jeden obowiązek, którego spełnienie możemy zrealizować poprzez odpowiednie materiały zawarte w regulaminie pracy. Mowa o konieczności udostępnia pracownikom tekstu przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu. Przy czym może to być informacja rozpowszechniona pisemnie na terenie zakładu pracy.

Musi być palarnia!

Dalej w regulaminie pracy umieszczać można wszystko, co w zakładzie pracy jest problemem lub ważną informacją dla pracowników - informacje o zakazie palenia tytoniu lub wskazanie miejsc wyznaczonych do tego celu (uwaga! w każdej firmie musi być palarnia, nawet wówczas gdy obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu!), o zasadach bezpieczeństwa przyjętych w firmie typu sposoby użytkowania i zamykania pomieszczeń, postępowanie z kluczami, dostępność poszczególnych pomieszczeń dla pracowników, zasady użytkowania sprzętu komputerowego, innych urządzeń typu faks, telefony (np. zasady odbywania prywatnych rozmów telefonicznych), dostępności sieci komputerowej dla pracowników i zasady jej użytkowania, sposób rozliczania się pracowników z używania firmowych samochodów, telefonów komórkowych itp.

Przed rozpoczęciem pracy

- Pamiętajmy, iż kodeks pracy w art. 1043 § 2 kodeksu pracy formułuje wymóg zapoznania pracownika z treścią regulaminu pracy przed rozpoczęciem przez niego pracy, a dokument o zapoznaniu się treścią regulaminu podpisany przez pracownika składa się do jego akt osobowych - dodaje nasz rozmówca.

Pozwala to uznać, iż pracownik zapoznany z regulaminem pracy zna już obowiązujące go zasady świadczenia pracy, można więc wyciągać konsekwencje jeśli ich nie przestrzega. Za jego nieprzestrzeganie może być ukarany karą porządkową.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie