Zakupy bez odsetek

Piotr Jasina, 17 grudnia 2004 r.
Atutem kart jest również fakt, że możemy dokonać zakupów nie dysponując gotówką.
Atutem kart jest również fakt, że możemy dokonać zakupów nie dysponując gotówką. Andrzej Szkocki
Karty kredytowe oferują już praktycznie wszystkie wielkie sieci handlowe. Zainteresowanych nie brakuje, ponieważ w hipermarketach oferowane są na korzystniejszych warunkach niż w bankach. Przede wszystkim przez określony czas gwarantują kredytowanie bez odsetek.

Plusem kart kredytowych jest bezpieczeństwo. Każda ma swój kod PIN i podpis właściciela. Atutem jest również fakt, że możemy dokonać zakupów nie dysponując gotówką. Nie trzeba przy tym każdorazowo podpisywać umów kredytowych.

Karta zapewnia też rezerwę finansową w postaci odnawialnego limitu. Hipermarkety specjalnie dla posiadaczy kart oferują często produkty po promocyjnych cenach.

W Szczecinie możemy stać się między innymi posiadaczami karty - Carrefour, Hypernova, Geant, Castorama, Real, Tesco. Karty te funkcjonują na podobnych zasadach, jak karty kredytowe wydawane przez banki. Oferowane są jednak na korzystniejszych warunkach. Warto zauważyć, iż konstruowane są tak, by pozyskać lojalność klientów.

Karta dla współmałżonka

Kartę kredytową Castoramy klient fizycznie otrzyma w ciągu 21 dni od momentu podpisania umowy w hipermarkecie, ale niemal od ręki może skorzystać z kuponu pierwszego zakupu.

- Kupon pozwala wykorzystać nawet cały limit określony w karcie, ale potem klient by robić następne zakupy musi już mieć kartę - informuje Ewa Jakubiak, referent Punktu Obsługi Klienta w Castoramie przy ul. Ku Słońcu w Szczecinie. - Dodam, że Castorama oferuje również dodatkową kartę dla współmałżonka, za wydanie której płaci się 10 zł rocznie.

By optymalnie wykorzystać okres bezodsetkowy (praktycznie wszystkie hiepermarkety proponują 50 dni bez odsetek), najlepiej dokonywać zakupów w dniu, gdy zaczyna się nowy okres obrachunkowy. W przypadku karty sieci Castorama jest to 21 danego miesiąca.

- Minimalna wpłata uzależniona jest od salda - mówi Ewa Jakubiak. - Oprocentowanie wynosi 2,6 proc. w skali miesiąca, przy stopie zmiennej.

Stali klienci, którzy terminowo spłacali raty, następną kartę otrzymują już na podstawie samego dowodu osobistego. Przyznany limit ważny jest na rok, a sama karta 3 lata.

- Jeżeli najpóźniej na 30 dni przed upływem terminu ważności limitu klient się nie zgłosi, jest on automatycznie przedłużany - dodaje Jakubiak.

Weryfikacja automatyczna

Wygoda, dostępność pieniędzy w każdej chwili, kredytowanie bez konieczności dokonywania pierwszej wpłaty - na takie atuty karty Tesco wskazuje Marta Pawłowicz z Punktu Kredytowego Tesco w Szczecinie.

- Weryfikacja klienta następuje automatycznie poprzez nasz system informatyczny, do którego wprowadzamy jego dane - informuje Jacek Luba, dyrektor Centrum Kart Optimum w Warszawie. - Kiedy trafią do bazy danych, decyzja zapada w większości przypadków w ciągu kilku sekund. Ale jeśli trzeba uzupełnić pewne informacje, np. skontaktować się z zakładem pracy, trwa to nieco dłużej.

Klient otrzymuje kartę listem poleconym na wskazany adres w ciągu 2-3 tygodni. Zakupy może robić dopiero po jej otrzymaniu.

- Minimalna rata spłaty wynosi 30 zł. Jeżeli klient spłaci całość, nie płaci odsetek - dodaje Marta Pawłowicz.

Dłużej bez odsetek

Piotr Biel, referent Lukasa w sieci sklepów Real zapewnia, że klient, jeśli nie ma zastrzeżeń do jego danych, staje się posiadaczami karty Real w ciągu pół godziny .

Fizycznie kartę otrzyma pod 20 dniach, ale jak w przypadku wielu innych sieci, może skorzystać z tzw. kuponu pierwszego zakupu już w dniu podpisania umowy. Do dyspozycji ma cały limit. I w tym przypadku klient korzysta z 50 dni bezodsetkowej spłaty. Są jednak odstępstwa.

- Do 19 grudnia w ramach promocji nie pobieramy opłaty 12 zł za wyrobienie karty - podkreśla Piotr Biel. - Jeśli klient zrobi zakupy na kwotę powyżej 400 zł, wówczas przez 10 miesięcy nie płaci odsetek.

Na przykład wydając na zakupy 500 zł, spłaca 10 rat po 50 zł.
Limit karty Real jest oczywiście odnawialny, powiększany o kwotę spłacaną. Karta jest ważna rok, przedłużana do 3 lat. Przedłużenie ważności kosztuje 12 zł.

Kartę w bezpiecznej kopercie klient otrzyma w postaci przesyłki na swój adres. Aktywowanie wymaga telefonu pod wskazany numer - następnego dnia karta jest już aktywna. Posiadacze otrzymują wyciągi comiesięczne z operacjami oraz informacje o promocjach dla posiadaczy kart.

Karta Real

* maksymalny limit kredytowy - 10 tys. zł,
* roczna opłata za wydanie karty - 12 zł,
* rozliczenie transakcji - od 19 do 8 następnego miesiąca,
* maks. okres darmowego kredytu - 50 dni,
* ubezpieczenie - na wypadek utraty zakupów - 0,15 proc. i pełna ochrona (na wypadek utraty zakupów, śmierci) - 0,45 proc. wartości limitu.

Karta Tesco-Optimum

* maksymalny limit kredytowy -10 tys. zł,
* roczna opłata za wydanie karty - 12 zł,
* rozliczenie transakcji - do 20. każdego miesiąca,
* maks. okres darmowego kredytu - 50 dni,
* ubezpieczenie - 0,3 proc. wartości zadłużenia (ubezpieczenie na wypadek śmierci bądź trwałej niezdolności do pracy, lub utraty karty), 0,6 proc wartości zadłużenia - jw. oraz na wypadek utraty pracy.

Karta Castorama

* maksymalny limit kredytowy - 10 tys. zł,
* roczna opłata za wydanie karty - 16 zł,
* rozliczenie transakcji - raz w miesiącu do 20 dnia każdego miesiąca,
* maks. okres darmowego kredytu - 50 dni,
* ubezpieczenie opłaty - na wypadek zgonu lub utraty całkowitej lub trwałej zdolności do zarobkowania - 0,2 proc. od salda zadłużenia, "beztroskie zakupy" w razie kradzieży zakupów - 0,15 proc. od wysokości zadłużenia, pełna ochrona obejmująca zarówno "beztroskie zakupy" jak i niezdolność do zarobkowania - 0,45 proc. od kwoty zadłużenia.

CO ZROBIĆ BY DOSTAĆ KARTĘ

* trzeba przedstawić dwa dokumenty tożsamości, w przypadku mężczyzn poniżej 28 roku życia również książeczkę wojskową,
* zaświadczenie o dochodach na druku otrzymanym w sklepie, emeryci i renciści muszą przedstawić kopię ostatniego odcinka emerytury/renty,
* dokument potwierdzający adres stałego zamieszkania, np. kopia rachunku za prąd czy telefon stacjonarny.

Rossmann będzie miał silną konkurencję

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie