Zakończyły się największe w tym roku ćwiczenia 12 BZ

Marek Jaszczyński
12 BZ zakończyła ćwiczenia.
12 BZ zakończyła ćwiczenia. Janusz Błaszczak
Na poligonie w Drawsku Pomorskim pododdziały 12 Brygady Zmechanizowanej zakończyły największe w tym roku ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem "Kuguar 11" i "Lotnik 11".

Żołnierze ze Szczecina ćwiczyli przy wsparciu z powietrza bezzałogowych samolotów Orbiter.

- Celem ćwiczenia była ocena zdolności 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej i dywizjonu przeciwlotniczego do prowadzenia działań zgodnie z wojennym przeznaczeniem - mówi kpt. Janusz Błaszczak podwójnego 12 BZ.

Tematyka podwójnego ćwiczenia dotyczyła planowania, organizowania i prowadzenia obrony i osłony przeciwlotniczej pododdziałów Błękitnej Brygady w terenie lesisto - jeziornym. Nad zabezpieczeniem i przebiegiem ćwiczenia, działaniem taktycznym i ogniowym sprawdzanych pododdziałów czuwało prawie stu oficerów i podoficerów wchodzących w skład Kierownictwa Ćwiczenia, pod dowództwem generała brygady Andrzeja Tuza.

Ćwiczenie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza z nich, część taktyczna, obejmowała takie zagadnienia szkoleniowe jak :organizowanie i prowadzenie obrony na kolejnych rubieżach aż do załamania natarcia przeciwnika, wykonanie kontrataku z forsowaniem przeszkody wodnej, wykonanie pościgu, działanie pododdziałów w strefie skażeń i odtworzenie przedniego skraju obrony.

- O rozmachu organizacyjnym etapu taktycznego ćwiczenia, niech świadczy udział wielu różnych pododdziałów rodzajów wojsk, nie tylko z 12 Brygady Zmechanizowanej - dodaje kpt. Błaszczak. - W szkoleniu, oprócz dwóch certyfikowanych pododdziałów, uczestniczyły pododdziały saperskie, chemiczne, rozpoznawcze ze Szczecina i Stargardu Szczecińskiego oraz samoloty szturmowe z 21 Bazy Lotniczej ze Świdwina, klucz samolotów mini BSR "Orbiter" z Mirosławca czy grupa żołnierzy z Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy.

Kolejna część, część ogniowa-obejmująca dwa ostatnie dni trwania ćwiczenia - była przeznaczona na sprawdzenie umiejętności kierowania ogniem pododdziałów 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej i dywizjonu przeciwlotniczego w dzień i w nocy, w natarciu i obronie. Wysoki poziom wyszkolenia i umiejętności zarówno dowództwa 1 batalionu i dywizjonu jak i podległych pododdziałów, potwierdził dowódca.

- Według wstępnej oceny Kierownictwa Ćwiczenia, 1 batalion piechoty zmotoryzowanej i dywizjon przeciwlotniczy są zdolne do wykonywania zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem - ocenił generał brygady Andrzej Tuz, kierownik ćwiczenia i dowódca Błękitnej Brygady.

W ćwiczeniu taktycznym z wojskami uczestniczyło ponad tysiąc żołnierzy, ponad sto pojazdów wojskowych i sprzętu bojowego. Same liczby nie oddadzą rozmachu zakończonego ćwiczenia. Dopiero podczas defilady, która odbyła się na Piaskowym Brodzie, patrząc na poruszającą się majestatycznie kolumnę sprzętu wraz z żołnierzami, można było uświadomić sobie skalę i rozmach organizacyjny Latającego Kuguara, jak popularnie określane było to ćwiczenie.

Po zakończeniu szkolenia poligonowego i powrocie do garnizonu nastąpi obsługa sprzętu i obydwa pododdziały, zgodnie z przyjętą struktura szkolenia, rozpoczną dwunastomiesięczny etap szkolenia podtrzymującego zdolność i gotowość do działania.

Ćwiczenie certyfikujące 1 batalion zmotoryzowany i dywizjon przeciwlotniczy, pod kryptonimem "Kuguar 11" i "Lotnik 11" opracowane zostało na podstawie nowej, obowiązującej od początku 2011 roku, instrukcji o przygotowaniu i prowadzeniu ćwiczeń z dowództwami, sztabami i wojskami w Siłach Zbrojnych RP.

Natomiast scenariusz sytuacji taktycznej oparty został na zmodyfikowanym dla potrzeb osiągnięcia celów ćwiczenia "Jednolitym tle strategiczno-operacyjnym do ćwiczeń w Siłach Zbrojnych RP".

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

;(

Żołnierz certyfikowany nowy dziwoląg w wojsku - to taki co dostał nic nieznaczący świstek z napisem certyfikat.
Kolejna bzdura.

Dodaj ogłoszenie