Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakłady Chemiczne walczą z kryzysem. Rusza program dobrowolnych odejść

Piotr Jasina
Fot. Archiwum
POLICE uruchamiają dzisiaj program dobrowolnych odejść. Zarząd spółki liczy na zmniejszenie zatrudnienia nawet o 300 osób. Pracownicy mają czas na decyzję do końca roku.

Program dobrowolnych odejść, to jeden z pomysłów walki z kryzysem. Obecnie w firmie zatrudnionych jest 3 200 osób. Zbyt dużo w sytuacji, kiedy firma wykorzystuje tylko częściowo moce produkcyjne.

- Nie możemy udawać, że nie odczuwamy kryzysu - przyznaje Ryszard Siwiec, prezes ZCh POLICE. - Wprowadziliśmy już antykryzysowy program poprawy efektywności, ograniczyliśmy remonty. Oszczędności poczyniliśmy prawie wszędzie, gdzie to możliwe. Ale musimy też elastycznie dostosowywać poziom zatrudnienia do możliwości produkcyjnych. Robimy to jednak w sposób racjonalny, w porozumieniu ze związkami. Nie chcemy bezmyślnie pozbywać się pracowników.

W tej chwili POLICE wykorzystują niespełna 80 proc. swoich mocy produkcyjnych. Prezes przypomina jednak, że mamy tzw. sezon nawozowy. Najgorszy jest czas od maja do sierpnia, kiedy sprzedaż znacząco spada.

Rynek krajowy ożywił się, ale z eksportem jest problem. Sprzedaż amoniaku zakłady ograniczyły do potrzeb produkcji mocznika, wykorzystując tylko jedną z dwóch instalacji. Wcześniej był sprzedawany jako surowiec. Nadal Police otrzymują o połowę mniejszą ilość gazu. Dlatego jednym z ostatnich elementów programu antykryzysowego jest dostosowanie zatrudnienia do nowej sytuacji.

Program dzisiaj wchodzi w życie. Skorzystać z niego mogą tylko pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony. Na decyzję mają czas do końca roku.
Osoby, które nabyły już prawa emerytalne mogą liczyć na odszkodowanie od 3- do 7-krotności wynagrodzenia zasadniczego. Pozostali pracownicy otrzymają od 2 do 6 pensji.

Wysokość odszkodowania uzależniona jest od stażu pracy w ZCh oraz terminu złożenia oświadczenia o rozwiązaniu pracy. Pracownicy otrzymają także odprawy wynikające z kodeksu pracy a w przypadku osób, które uzyskały uprawnienia emerytalne - odprawę emerytalną zgodną z zasadami obowiązującymi spółce.
W zakładzie uruchomione zostanie Centrum Pomocy dla pracowników przystępujących do programu.

- Zakładamy, że z programu skorzysta około 300 osób, ale podkreślam, że jest to program dobrowolny - dodał prezes.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński