Zakład Gospodarki Komunalnej w Ustce. Nowoczesny PSZOK w mieście

Artykuł sponsorowany Zakład Gospodarki Komunalnej w Ustce
Udostępnij:
Zakład Gospodarki Komunalnej w Ustce to spółka miejska. Firma działa od 1998 roku. Wiosną 2020 roku ustecki ZGK uruchomił nowoczesny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

W plebiscycie Nasze Dobre z Pomorza Zakład Gospodarki Komunalnej w Ustce bierze udział w kategorii Spółki użytku publicznego. Sto procent udziałów w spółce posiada Gmina Miejska Ustka. ZGK prowadzi działalność na terenie miasta Ustka oraz gmin Ustka i Postomino.

Jedną z ostatnich dużych inwestycji, którą zrealizował ustecki ZGK jest budowa nowoczesnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli PSZOK-u. Do tego obiektu, zlokalizowanego na terenie ZGK przy ul. Wiejskiej, mieszkańcy mogą dostarczać odpady wytworzone na posesji, której dotyczy deklaracja.

PSZOK powstawał od kwietnia 2019 roku do marca 2020 roku. Inwestorem jest Zakład Gospodarki Komunalnej w Ustce. Wartość inwestycji to ponad 7 654 028,25 zł, z dofinansowaniem 5 106 433,51 mln zł.

Ustecki PSZOK jest bardzo dobrze i nowocześnie wyposażony, m.in. w maszyny umożliwiające szybkie zgniatanie wyselekcjonowanych odpadów. Znacznie ogranicza to konieczność transportów, co przynosi oszczędności, także sprzyja środowisku. PSZOK jest wygodny również dla użytkowników – dzięki rampom przywiezione odpady można bezpośrednio wrzucać do kontenerów, bez konieczności ich dźwigania.

Każdy mieszkaniec Ustki może przywieźć do PSZOK-u własnym transportem i zostawić tam nieodpłatni każdy rodzaj odpadów, które zbiera się selektywnie. Limit obowiązuje w przypadku odpadów pobudowlanych (do 0,5 Mg na jedno gospodarstwo domowe na rok), odpadów wielkogabarytowych (1 Mg na jedno gospodarstwo domowe na rok) oraz w przypadku opon samochodowych (4 sztuki na właściciela samochodu na rok)

To papier, tworzywa sztuczne, szkło kolorowe i bezbarwne, opakowania, bioodpady i odpady zielone, popioły, przeterminowane leki, chemikalia i opakowania po nich, świetlówki, żarówki, lampy fluorescencyjne, zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, gruz betonowy, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony, meble i inne odpady wielkogabarytowe.
Ponadto w ramach tej inwestycji powstał punkt „Drugie życie". To miejsce pozostawiania sprzętu, wyposażenia, mebli, które da się jeszcze naprawić i ponownie wykorzystać. Wystarczy złożyć ustne oświadczenie, że sprzęt może jeszcze komuś służyć.
Na terenie ZGK powstał budynek warsztatowo–magazynowy, w którym będzie naprawiany sprzęt RTV i AGD, meble, dostarczane do PSZOK, a który później trafi do MOPS lub innej organizacji pomocy społecznej.

W poniedziałki, środy i piątki PSZOK jest czyny w godz. 8-16, we wtorki i czwartki w godz. 9-17, a w soboty w godz. 10-14.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zakład Gospodarki Komunalnej w Ustce. Nowoczesny PSZOK w mieście - Głos Koszaliński

Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie