Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz korzystania z Odry w województwie zachodniopomorskim zostanie zniesiony. Nowe informacje od wojewody

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Odra
Odra Andrzej Szkocki
Od 6 września zostanie zniesiony zakaz korzystania z Odry w całym województwie zachodniopomorskim.

6 września 2022

Od 6 września przestaje obowiązywać zakaz korzystania z wód Odry. Podczas prowadzonych w ostatnim tygodniu badań wody nie stwierdzono nowych przypadków śnięcia ryb na całej długości rzeki. Badania wody nie wykazały również czynników, które mogą być niebezpieczne przy normalnym użytkowaniu Odry. W związku z tym Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podjął decyzję o zniesieniu ograniczeń wprowadzonych rozporządzeniem 12 sierpnia i przedłużanych w kolejnych tygodniach.

- Wracamy do normalności - mówi Zbigniew Bogucki, Wojewoda Zachodniopomorski.

To oznacza powrót do żeglowania i rekreacji na rzece. Decyzje dotyczące znoszenia szczegółowych zakazów na różnych odcinkach Odry, w tym zakazu wędkowania i połowu ryb podejmą zarządzający: zarząd województwa zachodniopomorskiego, Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego i Wody Polskie.

- Od północy ze te wszystkie zakazy, które dotyczyły korzystania z rzeki Odry, a wynikają z rozporządzenia, które wydałem 12 sierpnia, przestają obowiązywać na terenie całego województwa zachodniopomorskiego - wyjaśnia Zbigniew Bogucki. - Od kilku już dni nie obserwujemy śniętych ryb na całej długości zachodniopomorskiego odcinka Odry, nie obserwujemy ich w jeziorze Dąbie, nie ma ich także w Zalewie Szczecińskim. To jest najbardziej oczywista, widoczna i prosta przesłanka, która mówi nam, że kryzys jest już za nami. Badania próbek wody także nie wskazują na tego rodzaju czynniki, które byłyby niebezpieczne przy normalnym użytkowaniu rzeki. Mówię tutaj o normalnym użytkowaniu, a więc takim, które było przed kryzysem. Krótko mówiąc, to nie oznacza, że w Odrze można pływać, że można z Odry pić wodę. To nie oznacza, że wodą można poić zwierzęta gospodarskie, bo tych wszystkich czynności nigdy nie można było robić. Na przykład jeżeli chodzi o kwestię kąpielisk, to można korzystać rekreacyjnie z Odry w tych miejscach, które były pod nadzorem sanepidu, natomiast w innych miejscach to zawsze było zabronione. Podobnie również jeżeli chodzi okres o pojenie zwierząt w hodowlach.

W próbkach wody z Odry do tej pory nie znaleziono metali ciężkich. W Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach badano również ryby. Nie stwierdzono żadnych pozostałości pierwiastków i substancji chemicznych, które byłyby szkodliwe dla zdrowia konsumenta. Ryby z Odry można spokojnie spożywać.

- Od 1 września zaczęła się znacząca poprawa warunków tlenowych i w chwili obecnej można powiedzieć, że warunki fizyczno- chemiczne nie odbiegają w zasadzie od średnich wieloletnich - informuje dr Marek Chabior, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Służby i inspekcje nadal będą prowadziły monitoring Odry, koordynowany przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Czym są złote algi i jakie zagrożenia stwarzają? Czy to te m...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński