MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz aborcji eugenicznej uzyskałby moją akceptację - list prezydenta Andrzeja Dudy do prawników uczestniczących w pielgrzymce na Jasną Górę

TK
Zakaz abocji eugenicznej uzyskałby moją akceptację - list prezydenta Andrzeja Dudy do prawników uczestniczących w pielgrzymce na Jasną Górę
Zakaz abocji eugenicznej uzyskałby moją akceptację - list prezydenta Andrzeja Dudy do prawników uczestniczących w pielgrzymce na Jasną Górę Marek Szawdyn / PPG
Zakaz aborcji eugenicznej uzyskałby akceptację prezydenta Andrzeja Dudy. Jak pisze prezydent RP w liście do uczestników 39. Pielgrzymki Prawników na Jasną Górę, prawo ma służyć ponadczasowym wartościom i dobru wspólnemu, a nie partykularnemu. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że trzeba dążyć do ochrony prawnej ludzkiego życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Zakaz aborcji eugenicznej, o którym pisze prezydent to nawiązanie do projektu "Zatrzymaj aborcję", który podpisało ponad 800 tys osób w 2017 roku.

Zakaz aborcji eugenicznej z poparciem prezydenta Dudy

Coroczna pielgrzymka prawników na Jasną Górę zgromadziła około 300 przedstawicieli środowisk prawniczych w których znaleźli się między innymi:

  • adwokaci
  • prawnicy
  • sędziowie

Prezydent Duda napisał list do uczestników spotkania w jasnogórskim sanktuarium. Nawiązał w nim do myśli prof. Leona Petrażyckiego wyrażającej istotę misji bycia prawnikem.

Prawo rozumne jest szkołą moralności, instytucją wychowawczą narodu i całej ludzkości. Wpływając na niemal wszystkie sfery życia społecznego prawo powinno być narzędziem właściwie pojętego postępu, środkiem urzeczywistniania wartości, które wyrastając z Dekalogu i Ewangelii najpierw przez stulecia przemieniały Europę, a następnie promieniując na cały świat zyskały miano uniwersalnych. Tak rozumiane prawo, służące owym ponadczasowym wartościom oraz dobru wspólnemu, a nie partykularnym, czasem moralnie wątpliwym interesom, to dzisiaj najważniejsze narzędzie naprawy Rzeczypospolitej. Kamieniem węgielnym tej odnowy jest zasada równości wobec prawa, definiowana i egzekwowana w sposób konsekwentny, spójny z ideami sprawiedliwości oraz koncepcjami prawa naturalnego i przyrodzonych, niezbywalnych praw człowieka. - usłyszeli prawnicy na Jasnej Górze.

Prezydent Duda odniósł się również w swoim liście do tematu prawnej ochrony życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, podkreślając, że jest to postulat, którzy wysuwają nie tylko katolicy, ale również członkowie innych kościołów, a także przez liczne osoby określające się jako niewierzące.

Fundamentalne wartości cywilizacji Zachodu, a z drugiej strony traumatyczne doświadczenie masowych zbrodni dokonywanych przez niemieckich nazistowskich zwolenników eugeniki przemawiają za tym, aby dzisiaj, w XXI wieku, wyraźnie opowiedzieć się za nienaruszalnością prawa do życia - pisał w liście do prawników prezydent Duda.

Andrzej Duda zadeklarował również, że ustawowy zakaz aborcji eugenicznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uzyskałby jego akceptację.

Jest to nawiązanie do projektu "Zatrzymaj aborcję", pod którym podpisało się ponad 800 tysięcy osób. Projekt zakazujący aborcji eugenicznej trafił do Sejmu 30 listopada 2017 roku, natomiast w lipcu 2018 Komisja Polityki Społecznej i Rodziny skierowała prace do specjalnej podkomisji.

Czarny Piątek w Katowicach, 23 marca 2018

Czarny Piątek w Katowicach: Spektakularny protest kobiet prz...

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński