Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajazd Szmaragd zostanie wydzierżawiony? Wiele na to wskazuje. Nowym najemcą ma być instytucja podległa marszałkowi województwa

Michał Elmerych
Michał Elmerych
Wiemy, co stanie się z Zajazdem Szmaragd!
Wiemy, co stanie się z Zajazdem Szmaragd! Sebastian Wołosz
Kompleksowy remont budynku położonego przy jeziorze Szmaragdowym zakończył się w 2019 r. Od tego czasu stoi nieużywany. Miało tu powstać centrum edukacyjno-turystyczne, ale plany pokrzyżowała pandemia. Budynek znalazł się na liście miejsc, do których miałyby być kierowane osoby na kwarantannę. Nie było takiej konieczności, więc obiekt wciąż jest w stanie deweloperskim.

To może się wkrótce zmienić. Zajazdem Szmaragd zainteresowany jest samorząd województwa. Chciałby tam ulokować nową siedzibę Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

To powołana w 2012 r. instytucja dbająca o sześć parków krajobrazowych (w zachodniopomorskim jest ich siedem, ale jednym opiekuje się samorząd lubuskiego). Oprócz ochrony ich zasobów naturalnych ZPKW prowadzi działalność edukacyjną, promuje turystykę, współpracuje z gminami. W Szczecinie siedzibę ma w środku miasta, przy ul. Starzyńskiego. Czy położony w urokliwym miejscu zajazd byłby dobrą lokalizacją?

- Doskonałą! To zresztą mój pomysł! – mówi dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych, Ryszard Mićko. - To miejsce jest jakby stworzone dla nas. Przecież leży w granicach jednego z naszych parków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zajazd Szmaragd

Zajazd Szmaragd Szczecinie w pełnej krasie. Można podziwiać ...

W rzeczywistości Zajazd Szmaragd położony w Puszczy Bukowej leży jeszcze na terenie lasów miejskich, ale ten fragment jest też w granicach parku krajobrazowego.

Nieoficjalnie wiemy, że była propozycja wymiany między miastem a samorządem województwa - zajazd za inną nieruchomość. Jednak Szczecin nie chce oddawać "Szmaragdu". Zapytaliśmy rzecznika prezydenta Szczecina, Łukasza Kolasę, o zdanie Piotra Krzystka. - Zainteresowany dowie się pierwszy - odpowiedział. Z naszych informacji wynika, że prezydent miasta jest przychylnie nastawiony do pomysłu wydzierżawienia obiektu.

- Wysłałem list do pana prezydenta i teraz czekam na odpowiedź. Myślę, że nadejdzie wkrótce. Wiem przecież, iż urzędnicze młyny mielą powoli - śmieje się pełen nadziei Mićko.

ZOBACZ TEŻ:

Dyrektor ZPKWZ kreśli dalekosiężne plany.

- Chcielibyśmy zachować funkcje hotelowe i gastronomiczne, jakie były tam dotychczas. Pokoje gościnne dla grup turystycznych, czy na zielone szkoły, byłyby jak znalazł. Bistro z kolei z całą pewnością cieszyłoby się popularnością wśród szczecinian. Są tam też oczywiście pokoje biurowe, a w piwnicach urządzilibyśmy strefę edukacyjną. Być może powstałby jakiś punkt widokowy - mówi. Chciałby, żeby to wszystko wydarzyło się już do świąt Bożego Narodzenia. - Jednak bardziej realnym terminem są jednak święta Wielkanocne - dodaje.

Rozwiązanie z dzierżawą wydaje się też dobrym wyjściem dla miasta. Jak wiemy nieoficjalnie, na przystosowanie obiektu samorząd województwa mógłby przeznaczyć dwa, trzy miliony złotych. Finansowałby też bieżącą działalność. Gdyby miasto przekazało obiekt komuś innemu, z całą pewnością musiałoby dotować przynajmniej działalność edukacyjną.

ZOBACZ TEŻ:

Sprawa, tak czy inaczej, oprze się o radnych miejskich i wojewódzkich. Jedni i drudzy tematu jeszcze nie znają.
- Nie stanęło to jeszcze na żadnej komisji - mówi radny Szczecina Przemysław Słowik z Koalicji Obywatelskiej.
- Będziemy przyglądać się sprawie, kiedy tylko do nas trafi - zapewnia Maciej Kopeć, wiceprzewodniczący sejmiku województwa, radny PiS. I dodaje: - Współpraca panów marszałka i prezydenta Szczecina przy ratowaniu budżetu miasta jest znana.

Zajazd Szmaragd - krótko o obiekcie

W 1783 r. Ludwik Mohring wybudował folwark w miejscu obecnego schroniska młodzieżowego "Szmaragd". Aby podkreślić swoją miłość do żony, nazwał go Dworem Katarzyny (Katharinenhof). Posiadłość została kupiona pod koniec XIX w. przez cementownię Stern. Przedsiębiorstwo zorganizowało w folwarku kwatery dla pracowników znajdującej się niedaleko kopalni kredy (po katastrofie w niej powstało jezioro Szmaragdowe). Po II wojnie światowej dwór przekształcono w lokal gastronomiczny z miejscami noclegowymi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Projekt nowego osiedla na Gumieńcach. Jak podkreśla inwestor nie jest to finalna koncepcja i może ulec zmianie.

Na Gumieńcach w Szczecinie powstanie nowe osiedle. Mimo prot...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński