Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaglądamy do środka. Szczecińska Motowozownia [wideo, zdjęcia]

Anna Folkman
Odwiedziliśmy Motowozownię Szczecin Wzgórze Hetmańskie. Tutaj pociągi są sprawdzane i czyszczone.

Motowozownię powołano do życia 1 sierpnia 1960 roku dla zapewnienia obsługi i konserwacji pojazdów spalinowych. Wejście na teren sekcji jest zamknięte. Posiada całodobową dyspozyturę, która na bieżąco planuje obiegi pojazdów, drużyn trakcyjnych oraz nadzoruje plany przeglądów.

Dziesiątki pojazdów

- Obecnie Sekcja Utrzymania I Eksploatacji Taboru Szczecin Wzgórze Hetmańskie jest jednostką wykonawczą Oddziału Zachodniopomorskiego spółki Przewozy Regionalne. Zajmuje się utrzymaniem i eksploatacją elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pojazdy z sekcji na Wzgórzu Hetmańskim obsługują trasy Szczecin: Świnoujście, Kamień Pomorski, Słupsk, Poznań, Kostrzyn - Zielona Góra - wymienia Przemysław Tarasiewicz, rzecznik spółki Przewozy Regionalne Oddział Zachodniopomorski w Szczecinie.

W utrzymaniu jest tutaj około 60 pojazdów. Jednorazowo motowozownia może pomieścić około 25 zespołów trakcyjnych. Nie ma sytuacji, że wszystkie pojazdy znajdują się na terenie sekcji. Część zawsze jest w trasie .

Nowoczesna flota

- Wśród naszego taboru najnowsza jest ED78-015 z 2015 roku . To nowo wyprodukowany pojazd wyposażony w nowocześnie zaaranżowane wnętrze, wygodne fotele, klimatyzacje, Wi-Fi, udogodnienia dla rowerzystów, osób niepełnosprawnych, przewijaki dla niemowląt w toaletach - podaje Tarasiewicz. - Pojazdy w nowoczesnym standardzie stanowią obecnie 74 proc. naszej floty, do końca 2018 roku wszystkie pociągi kursujące na terenie naszego województwa będą nowe lub zmodernizowane.

Nowa myjnia

Na terenie sekcji przeprowadza się przeglądy maszyn, naprawy awaryjne i proste powypadkowe a także dba o ich czystość. Pojazdy są czyszczone wewnątrz i na zewnątrz.

- Myjnia jest obecnie modernizowana, będzie miała zamknięty obieg wodny oraz cyfrowo sterowane szczotki dopasowujące się do kształtu pojazdu - informuje rzecznik. - Teraz pojazdy są czyszczone ręcznie.

Funkcje poszczególnych torów

W motowozowni jest 7 torów w tym 6 z kanałami umożliwiającymi dostęp do pojazdów od spodu, na torze 6 znajduje się suwnica umożliwiająca montaż/demontaż elementów znajdujących się na dachu pojazdu, na torach 6 i 5 znajduje się zapadnia umożliwiająca wymontowywanie elementów od spodu (zestawy kołowe, silniki). Tor 4 jest wyposażony w 16 podnośników umożliwiających podniesienie dowolnej jednostki. Tory 3 i 2 są używane do wykonywania przeglądów.

Nasze województwo na pierwszym miejscu

Do końca 2018 roku flota pojazdów szynowych zwiększy się o co najmniej 17 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, dzięki temu nasze województwo będzie dysponowało najnowocześniejszą flotą pojazdów szynowych. Wszystkie stare pojazdy zostaną w tym czasie wycofane z eksploatacji.

Piszcie do nas

W naszym cyklu odwiedziliśmy już bardzo dużo miejsc. Nasza lista jest jeszcze długa, ale może macie też swoje propozycje miejsc, które warto pokazać od środka.

Czekamy na Wasze maile. Wiadomości przysyłajcie na adres [email protected].

Polecamy na gs24.pl:

Dzisiaj na Szczecińskiej Gubałówce odbyła się VI edycja Biegu Górskiego na K2. Zawody na dystansie 8611m (wysokość góry K2) były w typowo leśno-crossowym terenie na trasie obfitującej w liczne podbiegi i zbiegi, korzenie, kamienie i piasek, a w przypadku występowania opadów – także błoto. W imprezie wzięło udział ponad 500 osób.

Bieg Górski na szczecińskiej Gubałówce [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński