Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaginieni chłopcy w Rewalu. Wersja, że zostali na terenie ośrodka jest najbardziej prawdopodobna

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
- Czekany na badania antropologiczne znalezionych kości i odzieży. Od nich wiele zależy - mówi Grzegorz Wójcicki ze Stowarzyszenia Przystań Nadzieja, która prowadzi poszukiwania chłopców zaginionych 21 lat temu.

Przez kilka dni pracowaliście na terenie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rewalu szukając śladów nastolatków Andrzeja Ziemniaka i Łukasza Sasa, którzy w tajemniczych okolicznościach zaginęli w marcu 1999 r. Co udało się ustalić?

- Mieliśmy zgody starostwa, ośrodka na dwa dni badań i eksploracji terenu przy użyciu koparki. Już w ubiegłym roku przeszukiwaliśmy teren i teraz wróciliśmy. W ciągu tych kilku dni znaleźliśmy kilkadziesiąt kości, sweter, część piżamy. Część kości znaleźliśmy pod starą, zasypaną studnią. Ktoś przypomniał, że przed laty była tu kuchnia ośrodka, więc kości pewnie są zwierzęce. My tego nie wiemy, czekamy na badanie antropologa. Ale jeśli te znalezisko zestawimy ze znalezieniem swetra, to mamy prawo do pewnej nadziei, że pojawił się trop. Przypominam, że mama Andrzeja przypomniała sobie, że dała synowi identyczny sweter, gdy został umieszczony w ośrodku. Mamy nawet zdjęcie chłopca z tamtego czasu w tym swetrze. Fragment znalezionej piżamy nie należał do Andrzeja, ale być może to piżama Łukasza. Czekamy na wyniki. Nie wiem kiedy będą. Niestety nie ma żadnych planów geodezyjnych ośrodka. Wiemy, że była tam inna studnia. Dobrze byłoby je też przekopać. Ale to na razie niemożliwe.

21 lat temu zaginęli dwaj chłopcy w Rewalu. Przełom w poszuk...

Dlaczego sądzicie, że wersja o pozostaniu chłopców jest najbardziej prawdopodobna?
- Nie mieliśmy do tej pory żadnego namacalnego punktu zaczepienia. Nie mamy dokumentów, które ponoć ma policja. Mama Andrzeja nie została uznana za stronę postępowania i też nie ma w nie wglądu. Przeanalizowaliśmy możliwe scenariusze wydarzeń i to, że chłopcy nie opuścili ośrodka wydaje nam się najbardziej prawdopodobne. Trudno uwierzyć, że dwaj nastolatkowie wychodzą z ośrodka i ślad po nich ginie. W tamtych czasach podróżowanie dwóch nieletnich chłopców nie było takie proste. I co ciekawe, ówczesny dyrektor ośrodka nie przypomina sobie faktu, że chłopcy uciekli. Choć minęło wiele lat, to naszym zdaniem to niemożliwe, aby takiego fakty nie pamiętać, gdyby faktycznie się wydarzył.

O tym, że chłopcy nie opuścili ośrodka jest przekonany Marek Szwedowski, prezes stowarzyszenia, który sam mówi o sobie, że jest medium
- Tak. Metody niekonwencjonalne mogą być przydatne, gdy te racjonalne zawodzą. Pana Marek od trzech lat to analizuje, bo czuje i widzi więcej niż inni. To jego dar. Jego myśli wciąż wracają do ogniska na terenie ośrodka, gdzie młodzież ośrodka miała imprezy integracyjne.

ZOBACZ TEŻ: Tajemnicze zaginięcia dzieci - niewyjaśnione zagadki kryminalne sprzed lat

Tych dzieci do dziś nie udało się odnaleźć. Tajemnicze zagin...

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, którzy zaginęli...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński