Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagadkowe zawroty głowy

(SN)
Uciążliwe schorzenie przydarza się głównie młodym kobietom w wieku 20-45 lat.
Uciążliwe schorzenie przydarza się głównie młodym kobietom w wieku 20-45 lat. Fot. sn
Nie wstawaj zbyt szybko - twoje serce potrzebuje trochę czasu, żeby dostarczyć krew do głowy.

Nagłe przyspieszenie pracy serca oraz zawroty głowy prowadzące do utraty przytomności - takie są objawy tajemniczej dolegliwości, na którą cierpią miliony ludzi. Uciążliwe schorzenie przydarza się głównie młodym kobietom w wieku 20-45 lat. Ujawnia się zwykle jako zaburzenie rytmu serca podczas zmiany pozycji ciała - z leżącej na stojącą. Nie stanowi zagrożenia dla życia, ale może je uprzykrzyć. W Stanach, gdzie dolegliwość zidentyfikowano, określa się ją zespołem NPTS (od ang. Neuropathic Postural Tachycardial Syndrome).

Długo zastanawiano się, jakie mogą być przyczyny choroby. Jako jedni z pierwszych zajmowali się tym David Robertson z Uniwersytetu Vanderbilta (USA) i Giris Jacob z Izraelskiego Instytutu Technologicznego w Hajfie. Według nich NPTS może mieć albo podłoże genetyczne, albo też rozwija się u niektórych osób w następstwie operacji, ciąży lub poważnej choroby zakaźnej. Dodajmy, że wielu lekarzy uważa opisane wyżej dolegliwości za zachowanie neurotyczne występujące u ludzi znerwicowanych, a nie za odrębną jednostkę chorobową. Robertson jest innego zdania.

- Niektórzy mylą zespół NPTS z takimi schorzeniami jak stany lękowe, anemia, stany chronicznego przemęczenia oraz niedobór cukru, czyli hipoglikemia. Jednak w tym przypadku przyczyną dolegliwości jest coś innego. To zakłócenia w przepływie krwi podczas zmiany pozycji - wyjaśnia naukowiec.

Co się wtedy dzieje? Z powodu wadliwego funkcjonowania szlaków nerwowych, które odpowiadają za kurczenie się naczyń krwionośnych, krew zaczyna się gromadzić w dolnych kończynach, odpływając z serca i mózgu.

- Jeśli trwa to zbyt długo, mogą nastąpić zawroty głowy i omdlenia - tłumaczy Robertson.

Skąd biorą się te zaburzenia w kurczeniu się naczyń krwionośnych, jak dotąd naukowcy nie ustalili. Jacob i Robertson przypuszczają, że organizmy ludzi, którzy mają zespół NPTS, nie wytwarzają odpowiednich ilości norepinefryny lub też jej wydzielanie odbywa się nieregularnie. Norepinefryna to jeden z hormonów stresu produkowany przez nadnercza. Reguluje ona między innymi skurcze naczyń krwionośnych.

Osobom, które mają takie kłopoty zdrowotne, naukowcy doradzają jedzenie potraw bogatych w wodę i sól, zakładanie skarpet lub rajstop poprawiających ciśnienie krwi w nogach, a także częste spacery lub pływanie w celu wzmocnienia mięśni kończyn. Jeśli objawy są częste, należy odwiedzić kardiologa - zalecają. Pomóc ich zdaniem mogą, powszechnie stosowane w leczeniu nadciśnienia i arytmii, leki blokujące beta-receptory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński