Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagadkowe korytarze odnaleźli budowlańcy, schodząc kilka metrów pod zabytkową ulicę

Marek Rudnicki
Zdjęcie po lewej: przed wojną - obok trafostacji dom towarowy; środkowe - podziemia; po prawej wizualizacja budynku River House
Zdjęcie po lewej: przed wojną - obok trafostacji dom towarowy; środkowe - podziemia; po prawej wizualizacja budynku River House
Ulica Świętego Ducha, tuż przy Trafostacji Sztuki. To tu powstaje River House Szczecin, nowy budynek na 120 mieszkań. Przed wojną stał w tym miejscu duży dom towarowy. Podczas prac ziemnych odsłonięte zostały przestrzenie starych piwnic.

Gdy w marcu zaczynano prace wykopaliskowe, wydawało się, że ziemia nie kryje żadnych tajemnic. W tym miejscu podczas budowy wysokościowców przy obecnej ul. Kardynała Wyszyńskiego (wówczas ul. Wielkiej) wysypywano gruz po stojących tam przed wojną kamienicach.

Planowano, że River House będzie miał dwupoziomowy garaż całkowicie skryty pod ziemią.

- Musieliśmy zweryfikować pierwotne plany - mówi kierownik budowy, Jarosław Potaczek z firmy Soft Elektronik Developer, która buduje kamienicę. - Grunt bardzo jest zróżnicowany, nawet znajdujemy tu torf. Budynek stanie na betonowych kilkunastometrowych palach. Natrafiliśmy na niemieckie „palowanie”, odmienne od stosowanego dziś. To były cembrowane cegłami „studnie”, następnie wypełniane.

Dokopano się też do kilku podziemnych pomieszczeń, takich niewypełnionych gruzem. Jedne umiejscowione są pod stojącą tuż obok Trafostacją, inne pod niskim budynkiem na jej tyłach, a jeszcze inne pod skarpą na wprost, gdzie też zlokalizowany jest niski budynek.

Ulica Wyszaka (Klosterhof) prowadząca w kierunku Odry.  Dziś tędy przebiega Trasa Zamkowa.Zobacz więcej miejsc starego Szczecina! >>>

Wyjątkowe miejsca w Szczecinie. Niektórych już nie ma. Zobac...

- W przyszłym tygodniu przyjdzie specjalista, aby stwierdzić, co możemy z tymi pomieszczeniami zrobić - mówi Jarosław Potaczek. - Chodzi o to, czym je wypełnić. Na razie wejście doń jest niebezpieczne, dlatego ich nie penetrujemy.

Nowy budynek będzie przylegał do obecnej Trafostacji Sztuki, a przed wojną elektrowni Elektrizitäts-Werk, która przez wiele lat stała niezagospodarowana.


**Rozwiąż quiz! >>>

Szczecin przed wojną. Rozpoznajesz te miejsca?

**


Tuż obok niej stał dom towarowy. To miejsce przed wojną przynajmniej dwa razy było przebudowywane.

- Trafiliśmy na ślady tych przebudów - mówi Jarosław Potaczek. - To przy okazji szukania informacji, na jakie pozostałości konstrukcyjne, te 
przedwojenne, możemy napotkać. Wiedzieliśmy bowiem, że teren trzeba będzie palować. Z części dokumentacji wynika, że na zapleczu przedwojennego budynku były zlokalizowane obiekty prawdopodobnie obsługujące dom towarowy. Chodzi o kotłownię, wentylatorownię i magazyny. Są to jednak tylko domysły, gdyż dokumentacja nie jest 
jednorodna i składa się z kilku różnych rzutów. I to nie zawsze z tego samego okresu.

Z nielicznych zachowanych zdjęć wynika, że pierwotnie wybudowano tu zwykłą kamienicę, a dopiero później na jej miejscu dom towarowy.

Nowy budynek ma mieć 120 mieszkań o powierzchni od 30 do 80 m kw. Z balkonów i tarasów będzie się rozpościerał widok na zabudowę i na rzekę. Garaże znajdą się na poziomie minus jeden i na parterze. W budynku przewidziano tarasy o powierzchni 30 m kw.

ZOBACZ TAKŻE:

Plac Grunwaldzki (Kaiser Wilhelm platz) na planie miasta z 1938 roku.Kaiser-Wilhelm-Strasse to obecna Al. Papieża Jana Pawła II, a Friedrich-Karl-Strasse to dziesiejsza Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zdjęcia starego Szczecina. Tak wyglądał najpiękniejszy plac ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński