Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zacznijcie traktować nas poważnie" - miasto odbija piłeczkę w sporze o Bulwar Chrobrego w Szczecinie

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Zaprezentowane przez PŻM wizualizacje
Zaprezentowane przez PŻM wizualizacje Mat. prasowe PŻM
Przed miesiącem Polska Żegluga Morska zaproponowała miastu współudział przy remoncie reprezentacyjnego nabrzeża w Szczecinie.

Bulwar Chrobrego i część Nabrzeża Wieleckiego obecnie są zarządzane przez spółkę Polsteam-Żegluga Szczecińska. PŻM ma w niej 51 proc. udziałów, a miasto 49 proc. W sprawie remontu reprezentacyjnego punktu miasta od lat trwa spór.

Na początku października tego roku PŻM przedstawiła swoją wizję remontu i rewitalizacji nabrzeża i zaproponowała miastu współpracę przy realizacji tego projektu.

- Jest to wstępna koncepcja tego, jak to miejsce może wyglądać. Według naszych wyliczeń całość będzie kosztować około sześciu milionów złotych. My dajemy połowę tej kwoty i liczymy na to, że miasto dołoży drugą połowę - mówił Paweł Brzezicki, zarządca komisaryczny PŻM-u.

ZOBACZ TEŻ:

Według przedstawionej koncepcji, na odcinku od Trasy Zamkowej do dworca morskiego ma zostać wymieniona nawierzchnia.

Ponadto pojawić się mają elementy małej architektury, miejsca do siedzenia, fontanna oraz mała przystań dla houseboatów i motorówek.

Całość ma być dostępna dla osób niepełnosprawnych oraz dla samochodów.

Porzucony wspólnik

Miasto nie zamierza jednak partycypować w tym projekcie, co więcej w wydanym oświadczeniu wyraźnie pokazuje, że sytuacja w spółce Polsteam - Żegluga Szczecińska daleka jest od normalności.

Umowę spółki Polsteam napisano w taki sposób, że praktycznie całą władzę ma tylko jeden wspólnik, właśnie zależna od Skarbu Państwa i grupy PŻM Żegluga Polska SA. Mimo wcześniej przygotowanej transakcji umożliwiającej przejęcie władania nad nabrzeżami przez miasto Szczecin, po zmianie rządu i dojściu do władzy PiS, strona reprezentująca Skarb Państwa wycofała się z uzgodnień, a relacje między wspólnikami zupełnie się popsuły - informuje Celina Wołosz, rzeczniczka spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Ponadto - jak informuje rzeczniczka - miasto nie jest informowane o zmianach w spółce, nie ma dostępu do dokumentów finansowych oraz planów gospodarczych. Z tego powodu co rusz do sądu trafiają kolejne wnioski.

- Sąd Rejonowy w Szczecinie już nie raz nakazał Polsteamowi udostępnienie miejskiej spółce Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia informacji na temat działalności Polsteamu. Ostatnie takie orzeczenie zapadło 5 listopada tego roku. Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia jest zmuszona kierować sprawy do sądu, bowiem inne ustalenia są czynione między wspólnikami na posiedzeniach organów spółki, a inne wynikają później ze sprawozdań finansowych - zaznacza rzeczniczka Żeglugi Szczecińskiej.

ZOBACZ TEŻ:

Na sporze cierpią mieszkańcy

Pozornie może wydawać się, że kłótnie na linii PŻM - miasto są polityczną rozgrywką niemającą wpływu na życie mieszkańców Szczecina.

Tymczasem jednym z bardziej widocznych rozdziałów tej batalii o prawo gospodarowania bulwarem usytuowanym u stóp Wałów Chrobrego były tegoroczne Dni Morza. Cała impreza została praktycznie w całości przeniesiona na Łasztownię.

- Polsteam za każde udostępnienie nabrzeży Miastu lub Żegludze Szczecińskiej Turystka Wydarzenia na organizację imprez miejskich żąda horrendalnego wynagrodzenia. Za tygodniowe udostępnienie nabrzeży na organizację The Tall Ships Races zażądano z miejskich pieniędzy 500 000 zł. Miasto odmówiło zapłacenia takiej kwoty. Żądania wygórowanej kwoty powtórzyły się w następnych latach - podkreśla Celina Wołosz.

ZOBACZ TEŻ:

Nowe, piękne bulwary w Szczecinie. Zobacz, jak wyglądają! [Z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński