Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie: Więcej zachorowań na odrę w regionie

Anna Folkman
Anna Folkman
W 2018 roku zarejestrowano już 3 przypadki zachorowania na odrę. Dotyczą one dorosłych osób. Dwóch kobiet i mężczyzny. Dwa przypadki zostały zawleczone z Ukrainy i jeden możliwy (niepotwierdzony badaniem laboratoryjnym) dotyczy mężczyzny narodowości polskiej.

- W 2017 roku zarejestrowaliśmy 2 przypadki zachorowania na odrę. Pierwsze w marcu i dotyczyło mężczyzny, który wrócił z Tajlandii, w wywiadzie podał, że nie pamięta czy był szczepiony. Drugi przypadek z lipca – kobieta wróciła z USA, w wywiadzie nie ma podanej informacji o szczepieniach. Oba przypadki były potwierdzone badaniem laboratoryjnym - mówi Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - W 2016 roku zarejestrowaliśmy jeden przypadek odry. Powyższy przypadek zgłoszony był na podstawie objawów klinicznych, zakwalifikowany jako przypadek możliwy; nie wykonano badań laboratoryjnych.

W 2015 roku do Inspekcji Sanitarnej zgłoszonych zostało 11 przypadków odry. W 6 przypadkach badania laboratoryjne w kierunku przeciwciał odry dały wyniki dodatnie, natomiast 5 przypadków zakwalifikowano jako przypadki możliwe (na podstawie objawów klinicznych).

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Bardzo rzadko zakażenie następuje drogą pośrednią przez przedmioty świeżo zanieczyszczone wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej.

Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych przedostają się do różnych organów, tj.: skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby.

Okres wylęgania wynosi najczęściej od 10 do 12 dni.

Odra - objawy i leczenie

Objawy są na początku dość typowe dla infekcji wirusowej: gorączka (często wysoka), ból gardła, uporczywy suchy kaszel, czasami zapalenie spojówek. Generalnie twarz dziecka wygląda tak jakby dopiero co płakało. Charakterystyczne dla odry jest pojawienie białych przebarwień, na wysokości dolnych zębów tzn. plamek Kopnika. Główny objaw - czyli charakterystyczna wysypka pojawia się dopiero po kilku dniach.

Odrę jak każdą chorobę wirusową leczy się objawowo. Podaje leki zbijające gorączkę, przeciwkaszlowe. Najważniejsze jest aby chorobę wyleżeć przez co najmniej pięć dni, najlepiej w zaciemnionym pomieszczeniu ze względu na ewentualny światłowstręt.

Powikłania odry są bardzo groźne. Do najczęstszych powikłań należy zapalenie płuc zwykle o przebiegu ciężkim, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wątroby, zapalenie nerek, zapalenie rdzenia kręgowego, podostre stwardniające zapalenie mózgu, które objawia się postępującym upośledzeniem zdolności psychicznych i motorycznych.

Zobacz także: To już epidemia? Dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński