Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie: Terytorialsi wracają do szkolenia i szukają ochotników. Zobaczcie zdjęcia i wideo

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej uznało już, że wraz z „odmrażaniem” gospodarki i luzowaniem obostrzeń dotyczących życia społecznego, żołnierze WOT powinni powracać do normalnego cyklu szkolenia. Dlatego wracają szkolenia dla ochotników i żołnierzy OT.

W 14 Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej właśnie trwa szkolenie 25 nowych żołnierzy, które miało odbyć się w marcu. To osoby, które przed pandemią zdążyły przejść badania lekarskie i psychologiczne, ale sytuacja kryzysowa i zawieszenie procesu szkoleń nie pozwoliła na przeszkolenie ich na poligonie i przyjęcie w szeregi 14 ZBOT.

- Odmrażamy teraz ten proces i gorąco zachęcam do wstępowania w szeregi zachodniopomorskiej brygady OT - mówi dowódca 14 ZBOT płk Grzegorz Kaliciak. - Wirus Covid-19 jest i wygląda na to, że jeszcze z nami zostanie, ale sytuacja pozwala już na stopniowy powrót do nowej rzeczywistości. Musimy nauczyć się żyć w tych warunkach i normalnie szkolić się, podnosić kwalifikacje i przyjmować do służby nowych żołnierzy.

Podkreśla, że paradoksalnie właśnie pandemia koronawirusa pokazała, jak potrzebni są terytorialsi, których misją jest wspieranie lokalnych społeczności.

- Żołnierze, którzy ledwie dwa tygodnie wcześniej złożyli przysięgę, nagle zostali zaangażowani do regularnej walki z pandemią. Czują się potrzebni, przydatni, utwierdzają się w tym, że podjęli dobrą decyzję wstępując do WOT - mówi płk Grzegorz Kaliciak.

CZYTAJ TEŻ:

Do takich działań potrzeba jednak znacznie więcej żołnierzy. Dlatego dowództwo 14 ZBOT już zaplanowało na kolejne miesiące szkolenia dla nowych terytorialsów. Odbędą się zarówno „ósemki”, czyli szkolenia wyrównawcze dla tych, którzy złożyli już przysięgę, np. byłych żołnierzy, policjantów czy absolwentów Legii Akademickiej oraz „szesnastki”, czyli podstawowe szkolenie adresowane do tych, którzy nie mieli dotąd z wojskiem do czynienia.

- Ci, którzy wstąpili do naszej brygady świetnie sprawdzają się w działaniach przeciwkryzysowych. Liczę na to, że w ich ślady pójdą kolejne osoby - mówi płk Kaliciak.

ZOBACZ TAKŻE:

Przysięga terytorialsów

Pierwsza przysięga żołnierzy-ochotników 14. Zachodniopomorsk...

Rekrutacja do WOT ma być teraz jeszcze prostsza niż dotychczas. Kandydat, który zgłosi się do Wojskowej Komendy Uzupełnień zostanie skierowany do zapoznania się z jednostką wojskową, a następnie na badania psychologiczne. Od lipca nie będzie musiał już przechodzić przez cały cykl badań Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej.

O przydatności do służby w WOT świadczył będzie wpis uzyskany podczas kwalifikacji wojskowej. Potem 16-dniowe szkolenie podstawowe z taktyki, strzelania czy pomocy przedmedycznej zakończy wojskowa przysięga.

- Zachęcam: nie czekać, nie zastanawiać się. Jest u nas miejsce dla każdego: kobiet i mężczyzn, uczniów, studentów i wykonujących różne zawody. Stwórzmy razem wielką zachodniopomorską rodzinę terytorialsów zawsze gotową nieść pomoc swojemu otoczeniu - mówi płk Grzegorz Kaliciak.

Czy mógłbyś zostać zawodowym żołnierzem? Sprawdź swoje predyspozycje!
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński