Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie szkoły poszukują psychologów, pedagogów specjalnych i terapeutów. "Ruch kadrowy jest bardzo trudny"

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Szkoły szukają specjalistów terapeutów - psychologów, pedagogów specjalnych i logopedów. Na rynku pracy nie jest łatwo ich znaleźć.

Zgodnie z przepisami przejściowymi od 1 września 2022 szkoła mająca powyżej 100 uczniów powinna mieć co najmniej 1,5 etatu specjalisty, w tym minimalną liczbę etatów psychologów i pedagogów specjalnych. W przypadku mniejszych szkół wymiar etatów również jest mniejszy.

Zatrudnienie tych specjalistów nie jest prostą sprawą. W województwie zachodniopomorskim psychologowie to najbardziej poszukiwani specjaliści. W bazie Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty są 104 oferty pracy dla nauczycieli psychologów.

- Przepis na dzień dzisiejszy jest jednoznaczny – obliguje on dyrektorów do tego, żeby podejmowali działania na rzecz poszukiwania nauczycieli o tej specjalizacji. Szczególnie nauczycieli psychologów i pedagogów specjalnych. To jest nowa sytuacja, przy czym uwzględnia się, że może być z tym problem - mówi Jerzy Sołtysiak, zachodniopomorski wicekurator oświaty. - W tym miejscu chciałbym powiedzieć jedną rzecz – jeśli mamy 104 oferty dla psychologów, nie są to 104 oferty pracy na pełen etat. To od liczby uczniów w danej szkole zależy, w jakim wymiarze ci specjaliści mają być zatrudnieni. Im więcej uczniów, tym większy wymiar etatu. Pozytywne jest to, że dyrektorzy szkół współpracują ze sobą w zakresie zatrudniania nauczycieli z kwalifikacjami. Jak to będzie wyglądało w nowym roku szkolnym, zobaczymy we wrześniu. Na razie jeszcze dyrektorzy szukają.

W szczecińskich szkołach cały czas trwa ruch kadrowy

- Mam rozpisane wakaty dla tych fachowców, ale chętnych nie ma. Brakuje specjalistów, którzy chcieliby pracować na takich stanowiskach w szkołach - mówi Sławomir Osiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 47 w Szczecinie.

Trochę inaczej wygląda to w szkołach z oddziałami integracyjnymi.

- U mnie nie ma aż takiego problemu, ponieważ mam szkołę integracyjną i od lat zatrudniam wielu specjalistów. W tej chwili mam 25 specjalistów terapeutów - mówi Joanna Połeć – Trusiuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 63 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie. - Ruch kadrowy w tym roku jest bardzo trudny i współczuję kolegom, którzy muszą szukać tych specjalistów. Mnie martwi jedna rzecz - ci specjaliści pracują w 2-3 szkołach i muszę dostosować odpowiednio grafiki zajęć. Zastanawiam się też, jaka będzie ich wydajność, jeśli pracują w kilku miejscach. To bardzo trudna praca, trzeba nie tylko pracować z dziećmi, ale też rozmawiać z rodzicami, szkolić nauczycieli do pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami.

Sytuacja w wielu szkołach do połowy września może się zmienić.

- Myślę, że pełen obraz tej sytuacji będziemy mieli po zebraniach z dyrektorami szkół - mówi Elżbieta Masojć, koordynator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w rejonie Szczecin. - Sama idea zatrudnienia większej liczby specjalistów psychologów i pedagogów specjalnych jest dobra. Po pandemii, wojnie na Ukrainie, innych zagrożeniach, jest to niezbędne. Młodzież ma coraz większe poczucie zagrożenia i potrzebuje profesjonalnego wsparcia.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński