Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie stowarzyszenia i organizacje otrzymają sto dwadzieścia milionów złotych na pomoc osobom pokrzywdzonym w przestępstwie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
120 mln zł. Tyle Ministerstwo Sprawiedliwości przekaże w tym roku na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym. Pieniądze te wykorzystywane są na pomoc psychologiczną, prawną a nawet materialną ludziom potrzebującym wsparcia z powodu krzywdy doznanej z powodu popełnienia przestępstwa przez inne osoby. W Szczecinie taką pomoc udziela Stowarzyszenie SOS dla Rodziny.

Stowarzyszenie SOS dla Rodziny otrzymało pieniądze na działalność w latach 2022-2026 pod koniec ubiegłego roku. To 8,7 mln zł. We wtorek w związku z tą dotacją odbyła się w Szczecinie wizytacja ministra Michała Wójcika, który przypomniał, że wsparcie organizacji zajmujących się pomocą pokrzywdzonym jest zadaniem państwa.

- W związku z tym w kraju działa sieć 305 ośrodków udzielających pomocy poszkodowanym - podkreślił. - Są finansowane z pieniędzy uzyskiwanych m.in. z nawiązek przyznawanych przez sądy jak też z pracy więźniów.

W Zachodniopomorskiem działają dwa ośrodki wspierające. W Koszalinie tą działalnością zajmuje się Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej obejmując wschodnią część województwa. W Szczecinie funkcjonuje Stowarzyszenie SOS dla Rodziny, które ma dziewięć oddziałów: W Stargardzie, Świnoujściu, Gryfinie, Gryficach, Myśliborzu, Goleniowie, Łobzie, Choszcznie i Kamieniu Pomorskim.

- Rocznie udzielamy pomocy około siedmiuset osobom - mówi Tomasz Piechowiak, prezes stowarzyszenia SOS dla Rodziny. - W tym roku zgłosiło się już do nas 316 nowych klientów.

Kto najczęściej się zgłasza?

- Kobiety pokrzywdzone w wyniku przemocy domowej - twierdzi Agata Malicka-Torchała, psycholog. - Ale są też dotknięte przestępstwem oszustwa, gróźb karalnych, uszkodzenia ciała i po wypadkach drogowych.

Osoby zgłaszające się do ośrodka mogą otrzymać pomoc psychiatryczną i psychologiczną, oferowane są im też bezpłatne porady prawne, a nawet pomoc materialna.

- Nierzadko tacy ludzie, z powodu np. nie wypłacania przez partnerów alimentów, nie mają nic - tłumaczy Agata Malicka-Torchała. - Dlatego mamy dla nich bony żywnościowe i bony towarowe, na kupno odzieży czy środków czystości. Jesteśmy też w stanie pomóc im w opłaceniu czynszu, przedszkola... Mamy także mieszkanie chronione!

Wysokość finansowego wsparcia za każdym razem ustalana jest indywidualnie, w zależności od potrzeb. Nigdy nie jest udzielana krótko. Są osoby, które korzystają z niej nawet rok.

Mateusz Wagemann, wicewojewoda zachodniopomorski przypomniał, że do Stowarzyszenia SOS dla Rodziny można się zgłaszać osobiście, ul. Energetyków 10 lub telefonicznie: 663 606 609.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński