Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie Noble przyznane w ośmiu dziedzinach [ZDJĘCIA]

Anna Folkman
Anna Folkman
W niedzielę w ogrodzie zimowym Akademii Sztuki przyznano Zachodniopomorskie Noble za 2017 rok.

Zachodniopomorskie Noble wręczane są od 2001 roku. Przyznaje je Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki, który skupia wybitnych naukowców. Nagradzane prace reprezentują najwyższy standard, są wdrożone lub opatentowane a publikacje są notowane na tak zwanej liście filadelfijskiej. Inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Waldemar Tarczyński, prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego. Projekt zrealizowany został przez grupę polskich badaczy pod kierunkiem profesorów: Aleksandra Wolszczana i Jana Lubińskiego (pomysłodawcy konkursu) oraz członków Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki. Laureaci otrzymują nagrody pieniężne.

W tym roku w dziedzinie nauk humanistycznych „Nobla” otrzymała dr hab. Beata Bugajska, prof. US za pracę naukową pt: The ninth stage in the cycle of life - reflections on E.H. Erikson`s theory. Nagrodzony został także w dziedzinie nauk podstawowych prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński z Zakładu Patologii Ogólnej za badania i wdrożenie prototypowego zestawu do pobierania krwi pępowinowej. W dziedzinie nauk technicznych nagrodę otrzymał dr hab. inż. Rafał Rakoczy, prof. ZUT za badania wpływu wirującego pola magnetycznego w inżynierii bioprocesowej i przemysłowe zastosowanie rozwiązania konstrukcyjnego.

W dziedzinie nauk ekonomicznych „Nobla” odebrał dr hab. inż. Jarosław Jankowski z ZUT za cykl 6 artykułów naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych, w dziedzinie nauk rolniczych dr hab. inż. Jolanta Kiełpińska, prof. ZUT za osiągnięcia naukowe w diagnostyce molekularnej chorób wirusowych oraz zgodności gatunkowej ryb i przetworów rybnych, w dziedzinie nauk medycznych prof. dr hab. n. med. Jacek Gronwald z PUM za prace dotyczące wpływu wybranych procedur medycznych na ryzyko zachorowania na raka jajnika. W dziedzinie nauk o morzu nagrodę otrzymuje zespół pod kierunkiem dr Nickolai Davidovicha za odkrycie i opisanie unikatowego sposobu reprodukcji okrzemek a w dziedzinie nauk artystycznych dr hab. Sylwia Fabiańczyk-Makuch, prof. AS za osiągnięcia artystyczne w roku 2017 jako dyrygent Chóru Akademii Morskiej.

Pula nagród sfinansowanych z budżetu województwa to 90 tys. zł

Zobacz także: 50. przeszczep płuca w szpitalu w Zdunowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński