Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski chce statusu poszkodowanego. Urząd przesłał do prokuratury wniosek dotyczący śledztwa CBA

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zwrócił się z wnioskiem do prokuratury rejonowej w Szczecinie o przyznanie statusu poszkodowanego w związku z trwającym śledztwem dotyczącym domniemanych nieprawidłowości w "udzielanych dotacjach, w tym pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego". – Zgodnie z komunikatami CBA zgromadzono dowody na nielegalne działanie beneficjentów dotyczące dotacji udzielanych przez Urząd ze środków unijnych oraz własnych, co powoduje, że jesteśmy stroną poszkodowaną - tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz.

Z komunikatów CBA wynika, że nieprawidłowości dotyczą wydatkowania dotacji, a nie procedury ich przyznawania, dlatego Zarząd Województwa chce poznać skalę zjawiska i wysokość potencjalnych strat.

– W związku z komunikatami CBA w Szczecinie, licznymi publikacjami medialnymi, a także planowanym posiedzeniem Komisji Rewizyjnej Sejmiku jeszcze raz chcę podkreślić, że nie mamy nic do ukrycia. Od początku wdrażania programów unijnych działamy w pełni transparentnie – mówi Olgierd Geblewicz.

Urząd Marszałkowski jako instytucja wdrażająca programy unijne jest na bieżąco poddawana kontrolom i audytom odpowiednich instytucji i służb, które badają prawidłowość wdrażania środków unijnych. Biuro prasowe Urzędu tłumaczy, że to standardowe działania, stosowane we wszystkich urzędach marszałkowskich. Od początku realizacji unijnych programów procedury stosowane w urzędzie były badane i oceniane m.in. przez Instytucję Audytową, IA (Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej), ministra właściwego ds. rozwoju, Europejski Trybunał Obrachunkowy ETO Komisji Europejskiej i CBA.

- W toku tych kontroli nie stwierdzono żadnych uchybień - czytamy w informacji uzyskanej z UM.

Ponadto w ramach RPO funkcjonują tzw. „Zasady dotyczące wykrywania, korygowania i informowania o nieprawidłowościach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020”, które regulują sposób postępowania w przypadku wykrycia nieprawidłowości i określają obowiązki instytucji uczestniczących we wdrażaniu RPO WZ.

Przestrzegany jest także dokument pn. „Zasady dotyczące przeciwdziałania i zwalczania nadużyć finansowych”, który jest zgodny z wytycznymi KE dla państw członkowskich i organów zarządzających programami. Wszyscy pracownicy są zobowiązani do przestrzegania kodeksu postępowania etycznego.

ZOBACZ TEŻ:

Zdziwienie Marszałka Województwa budzi tryb postępowania służb

Olgierd Geblewicz przypomina, że dotychczas przy wszystkich tego typu sprawach, w tym również prowadzonych przez CBA, wszelkie dokumenty były niezwłocznie wysyłane pocztą bądź dostarczane bezpośrednio do siedziby delegatury. Obecnie zastosowano niestandardowe prośby o wydanie dokumentów poprzez wizyty funkcjonariuszy. Niezrozumiałe są także komunikaty prasowe CBA, które mogą wprowadzać w błąd i uderzają w wizerunek Urzędu Marszałkowskiego i personalnie w Marszałka Województwa. Są one potem powielane przez tzw. media publiczne oraz finansowane przez PiS – jak Radio Maryja czy Telewizja TRWAM. Zawarte w tych materiałach sugestie wpływają na opinię publiczną, wywołując niczym nie poparte wrażenie, że za wiedzą lub w ramach urzędu dochodzi do nieprawidłowości przy wdrażaniu programów unijnych.

Urząd Marszałkowski zapewnia, że cały czas współpracuje z CBA w zakresie udostępnienia wszelkich dokumentów, które wskazano jako niezbędne do prowadzenia śledztwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński