MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie organizuje pomoc dla swoich studentów z Ukrainy oraz dla ich rodzin

Małgorzata Klimczak
ZUT organizuje pomoc dla swoich studentów z Ukrainy oraz dla ich rodzin
ZUT organizuje pomoc dla swoich studentów z Ukrainy oraz dla ich rodzin Andrzej Szkocki
Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie studiuje ponad 100 studentów z Ukrainy. Uczelnia organizuje pomoc dla nich oraz pomoc i wsparcie dla ich rodzin.

- Solidaryzujemy się z wami i z waszymi rodzinami, które przeżywają ogromny smutek i ból - mówi prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT.

Studenci mają różną sytuację prywatną. Niektórzy z nich od lat mieszkają w Polsce, inni przyjechali niedawno.

- Ja i mój brat razem z rodzicami mieszkamy w Polsce, pochodzimy ze Świnoujścia i tam są teraz nasi rodzice, więc tutaj jesteśmy bezpieczni. Na Ukrainie zostali tylko nasi dziadkowie, którzy mieszkają w części kraju, gdzie na razie nie toczą się żadne działania wojenne, jest jeszcze spokój - mówi Maksym Yemeliana, student I roku ZUT.

- Od trzech lat nie byliśmy w kraju, nie mamy też kontaktu z osobami, które znajdują się w bezpośrednim niebezpieczeństwo, więc trudno nam cokolwiek powiedzieć, ale sytuacja jest trudna - dodaje Mykhailo, brat Maksyma.

ZUT już na początku wojny na Ukrainie podjął działania wspierające studentów.

- Od lat jesteście częścią naszej społeczności akademickiej – bardzo uśmiechniętą, sumienną i uzdolnioną młodzieżą. Swoimi osiągnięciami i pracowitością wpisaliście się już na dobre w krajobraz naszej uczelni. Razem z polskimi studentami tworzycie historię oraz tradycje akademickie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Dziś myślami jesteśmy z Wami oraz z tymi, którzy pogrążeni w strachu i niepewności przebywają obecnie w trudnych warunkach w Ukrainie – Waszymi bliskimi, rodzinami i przyjaciółmi - mówi rektor. - Widzimy, że sytuacja ta jest bardzo trudna i może diametralnie odmienić Wasze życie prywatne, losy zawodowe i naukowe. Pierwszym konkretnym rozwiązaniem, które proponujemy jest wsparcie psychologiczne.

Po wsparcie psychologiczne można zwrócić się dzwoniąc pod numer telefonu: 667 015 225; 91 449 58 82.

Tak ZUT wspiera studentów z Ukrainy

Uczelnia przez cały marzec udostępnia nieodpłatnie zakwaterowanie dla rodzin swoich ukraińskim studentów. W miarę rozwoju sytuacji będzie podejmować kolejne działania w tej kwestii.

- Naszym studentom przysługuje dwa razy w roku zapomoga, ale w określonych przypadkach może to nastąpić częściej - mówi prof. Arkadiusz Terman, prorektor ds. studenckich. - Rozważamy też możliwość zmniejszenie opłaty za studia lub częściowe zwolnienie z opłat. Zgłaszają się do nas też studenci, którzy chcą prosto z Ukrainy się przenieść na naszą uczelnię. Będziemy im oferować pomoc w nauce języka polskiego.

ZUT zapewnia tez swoim studentów, którzy wyjechali i nie mogą wrócić teraz z Ukrainy, że będą mieć zaliczenie wszystkich zaległych prac, których nie mogą zaliczyć w terminie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński