MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorski NFZ: Koszty oddziału NFZ to 0,6 proc. wszystkich kosztów. Nie oszczędzamy na leczeniu pacjentów

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Pytania do p.o. dyrektora zachodniopomorskiego oddziału NFZ w Szczecinie Piotra Brombera.

Panie dyrektorze, lekarze, ale też pacjenci zastanawiają się nad tym, czy prawdą jest, że dyrektorzy NFZ dostają nagrody jak zaoszczędzą na wydatkach w swoich oddziałach?

- Nie oszczędzamy na leczeniu pacjentów. Przeciwnie jeśli w ciągu roku pojawiają się dodatkowe środki, to kupujemy więcej świadczeń. Jednocześnie zwiększamy zakres świadczeń nielimitowanych. Przypomnę tylko zabiegi usunięcia zaćmy, badania tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym. O zmianach w finansowaniu części poradni specjalistycznych już wspominałem. Płacimy za nadwykonania. Co ważne, udział kosztów administracyjnych oddziału w kosztach ogółem wynosi zaledwie 0,6 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

W tej chwili szpitale mają zapewnione finansowanie, ale już dziś ich dyrektorzy zastanawiają się jakie będzie finansowanie po pandemii?

- Przypominam, że pod koniec marca przekazaliśmy „sieciowym” szpitalom nowe wyższe kwoty umów na 2020 rok. Kwoty te wynikają w dużej mierze ze zwiększenia ceny za punkt o 5 proc. Nowe wyliczenia uwzględniają też zmianę sposobu finansowania części poradni specjalistycznych. Są to poradnie kardiologiczne, endokrynologiczne, urazowo - ortopedyczne i neurologiczne. To oznacza wzrost kontraktów o kwotę ok. 80 mln. To są działania na już, ale i na czas po pandemii. Do tego dochodzą pieniądze na realizację świadczeń związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID19. Dodatkowo szpitale jednoimienne, w naszym przypadku jest to szpital na Arkońskiej, czyli w całości zaangażowane w walkę z koronawirusem, oprócz ryczałtu i zapłaty za każde świadczenie, otrzymują dodatkowo pieniądze za gotowość do udzielenia świadczeń w przeliczeniu na łóżko i respirator. W tym tygodniu będziemy płacić pierwsze pieniądze

Panie dyrektorze, szpitale twierdzą, że mogłyby już dokonywać planowanych wcześniej zabiegów, tych przed wybuchem epidemii. Mówią, że wystarczyłyby testy na koronawirusa dla personelu medycznego i pacjentów.

- NFZ płaci za testy wykonane nie tylko dla pacjentów, ale także dla personelu medycznego. To ma zapewnić bezpieczeństwo oraz chronić przed niepotrzebną lub przedłużającą się kwarantanną czy izolacją – szczególnie personelu medycznego. Ale pamiętajmy też o ograniczeniach, które zostały wprowadzone celem przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Te obostrzenia mają chronić nasze zdrowie, nasze życie. Powrót do normalności nie nastąpi z dnia na dzień, ale będzie procesem.

ZOBACZ TEŻ:

W placówkach medycznych pracują nie tylko lekarze, personel pomocniczy na etatach, ale też na umowach zleceniach, o dzieło, kontraktach. Co z nimi?

- Do przychodni czy szpitali przyjmowani są teraz tylko pilni pacjenci, wymagający leczenia, którego nie można przełożyć, a jednak NFZ przekazuje świadczeniodawcom środki finansowe, tak jakby wszystkie świadczenia były udzielane zgodnie z planem. Robimy to, by zapewnić świadczeniodawcom płynność finansową, by dyrektorzy przychodni czy szpitali mogli opłacać rachunki. Zależy nam na stabilności kadry. Dostępność do świadczeń zdrowotnych nie zależy tylko od pieniędzy, ale też w coraz większym stopniu od liczby personelu medycznego.

CZYTAJ TEŻ:

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


 • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

 • Ilu jest zakażonych?

 • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński