Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorscy profesorowie na Uniwersytecie Jinan

mdr
Fot. Archiwum
Z wizytą do chińskiej prowincji Guangdong wyjechała delegacja województwa zachodniopomorskiego. Lecieli do Chin niemal dwadzieścia godzin. Już pierwszego dnia wicekonsul RP w Guangdong, Witold Kwiatkowski, przeszkolił członków delegacji m.,in. na temat mentalności i charakteru Chińczyków. Delegacji przewodniczy wicemarszałek Witold Jabłoński.

Profesorowie i rektorzy szczecińskich wyższych uczelni spotkali się z władzami najstarszego, liczącego ponad 100 lat Uniwersytetu Jinan. To jeden z 30 uniwersytetów w Kantonie i uznawany za najważniejszy w kraju. Studiuje tu ponad 30 tys. osób, w tym z Hongkongu, Tajwanu, Filipin, Malezji i Australii. Polską delegację przyjęli prof. Li Cong Dong, przewodniczący Instytutu Rozwoju i Przedsiębiorczości uniwersytetu Jinan oraz prof. Li Lijia, dyrektor Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Rozmawiano na temat współpracy poprzez wymianę kadry naukowej i studentów, a także o wspólnym konstruowaniu i realizowaniu dużych międzynarodowych grantów badawczych. Szczegółowe ustalenia w tej kwestii zapadną podczas I Polsko-Chińskiego Forum Naukowo-Gospodarcze, które odbędzie się w Szczecinie w czerwcu 2010 r.

Szczecińskich naukowców reprezentowali prof. Zygmunt Meyer z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (były marszałek województwa, za czasów którego duża polska delegacja gościła w Chinach), prof. Edward Urbańczyk z Uniwersytetu Szczecińskiego, prezes Polsko-Chińskiego Towarzystwa Naukowo-Gospodarczego Pomorze Zachodnie - Guangdong, prof. Włodzimierz Kiernożycki rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz prof. Tadeusz Bohdal prorektor Politechniki Koszalińskiej ds. nauki i współpracy z gospodarką.

Jeszcze tego samego dnia prof. Andrzej Witkowski, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Szczecińskiego wygłosił wykład w chińskim Instytucie Nauk Oceanologicznych w Guangzhou (South China Sea Institute of Oceanology in Guangzhou). Tematem były badania nad zmianami klimatycznymi w rejonie północnego Atlantyku, a w szczególności Grenlandii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński