MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy "Grzybek" Baltony zabezpieczony. Rozmowy o Szczecin Odra Park wstrzymane przez pandemię

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Najbardziej "kosmiczny" szczeciński zabytek doczekał się podstawowego zabezpieczenia. Według planów, ten charakterystyczny przedstawiciel powojennego modernizmu, ma być częścią Szczecin Odra Park. Co obecnie dzieje się z tą inwestycją?

"Najbardziej kosmiczny szczeciński zabytek doczekał się podstawowego zabezpieczenia. W efekcie zeszłorocznej kontroli i wydanych zaleceń pokontrolnych właściciel przeprowadził prace polegające na uszczelnieniu dachu, naprawie opierzeń blacharskich, usunięciu roślinności oraz zabezpieczeniu otworów okiennych. Ponadto przedłożył ekspertyzę techniczną określającą m.in. stan żelbetowej konstrukcji „grzybka”. Po analizie dokumentacji zostaną wydane dalsze dyspozycje odnośnie sposobu zabezpieczenia zabytku, do czasu podjęcia docelowych działań remontowo-adaptacyjnych" - poinformował na swojej stronie na Facebooku Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Budynek o charakterystycznym kształcie grzybka jest pozostałością po firmie Baltona. Został zaprojektowany przez dr. inż. Andrzeja Korzeniowskiego (1919-2009), architekta odpowiedzialnego także m.in za projekt szczecińskiego kina Kosmos. Budynek powstawał w latach 1964-1966, mieścił się tu sklep i biura Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Baltona.

Według planów obecnego właściciela, modernistyczna rotunda będzie częścią Szczecin Odra Park. "Budynek zajmie reprezentatywne miejsce w Parku i będzie pełnił funkcję punktu obsługi klienta" - czytamy na stronie projektu.

ZOBACZ TEŻ:

Pierwotnie pierwszy etap inwestycji miał się rozpocząć w 2012 roku od wybudowania trzygwiazdkowego hotelu i sześciopiętrowego biurowca. W kolejnych latach dodatkowo miały powstać dwa budynki i podziemny parking na 900 miejsc. Obecnie inwestor projektu "BCG Szczecin" - firma z kapitałem hiszpańskim, poszukuje kontrahenta, który zechciałby współinwestować projekt. Rozmowy były już zaawansowane, lecz negocjacje przerwała epidemia koronawirusa.

- Byliśmy właściwie w przededniu kolejnych rozmów z inwestorami zainteresowanymi projektem. Spotkania miały się odbyć w Polsce i zagranicą, od dwóch miesięcy jest to niemożliwe. Dotychczasowe ustalenia wyglądały bardzo obiecująco. Każdy z inwestorów widział w tym ciekawy projekt. Zapewne wrócimy do rozmów. W tej chwili ciężko mówić o konkretnych terminach, rynek nieruchomości to sektor, który mocno odczuwa panującą pandemię - mówi Grażyna Litwiniuk, wiceprezes zarządu Litwiniuk Property. Nie ujawnia o jakich inwestorów chodzi i z których krajów pochodzą.

ZOBACZ TEŻ:

Budowa Fabryki Wody - aquaparku w Szczecinie.

Fabryka Wody, czyli aquapark w Szczecinie. Jak idą prace? No...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński