Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy bruk na ulicy Środowej w Szczecinie. Ciąg dalszy wymiany zdań z konserwatorem zabytków

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Nasz czytelnik nie daje za wygraną. Uważa, że rozebrany pod inwestycję bruk jednej z uliczek na Podzamczu ma szesnastowieczny rodowód. Powołuje się na opracowania historyczne, w tym zdjęcia.

Chodzi o odcinek ulicy Środowej rozebrany pod inwestycję Arkona Residence.

- Fragment tej ulicy, w jej odcinku najbliżej usytuowanym przy zbiegu z ulicą Panieńską był do niedawna ułożony ze średniowiecznych cegieł i kamieni, ułożonych węższym bokiem, niejako pionowo. To był dość krótki, około 20 metrowej długości odcinek, stromo wznoszący się pod górę - uważa pan Stanisław, mieszkaniec Podzamcza, który skontaktował się z redakcją "Głosu". - Jest o tym mowa w opracowaniach o Szczecinie, w tym niemieckich, w pracach powojennych przedstawicieli władz budowlanych, itd., w Archiwum Miejskim, w Książnicy, są relacje Niemców zamieszkujących ten teren. Są przedwojenne i tuż powojenne zdjęcia, które wyraźnie wskazują, że wojna nie uczyniła w tym odcinku żadnej ingerencji.

ZOBACZ TEŻ:

Czytelnik nie zgadza się z odpowiedzią Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie, iż historyczna nawierzchnia drogowa ulicy Środowej, tak jak innych ulic i placów Starego Miasta, przed przystąpieniem do prac wykonana była głównie z bruku kamiennego.

- W dużej części bruk był niepełny, zastąpiony asfaltem i kostką betonową oraz różnego rodzaju kostką kamienną. Przez lata, także w XIX w., prowadzono w tym obszarze podziemne roboty instalacyjne. Dotychczas wykonawcy badań archeologicznych nie potwierdzają występowania XVI. wiecznych ceglanych nawierzchni ulic - wyjaśnia Aleksandra Hamberg-Federowicz z Wydziału Inspekcji Zabytków Nieruchomych WUOZ w Szczecinie.

Sama inwestycja jest prowadzona z zgodnie z prawem. Zapewniał nas o tym jeden z inwestorów, czyli Orbis, który stawia na Podzamczu nowy hotel.

- Wszystkie prace prowadzone są zgodnie z przepisami i pozwoleniem na budowę nr 386/20 z 27.03.2020r. Projekt był uzgadniany m.in. z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, Urzędem Miasta oraz Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie, który zezwolił ze stanowiska konserwatorskiego na przeprowadzenie robót zgodnie z zakresem określonym w projekcie budowlanym. Natomiast projekt budowlany jest zgodny z zapisami planu miejscowego obowiązującego dla obszaru, w którym zlokalizowana jest inwestycja - tłumaczy Emilia Maraszek, kierownik ds. Komunikacji i PR Orbis Hotel Group.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński