Zabytkowe monety nielegalnie wydobyte trafiły w ręce policji

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Policjanci zabezpieczyli rzymską monetę liczącą prawie 2000 lat oraz zbiór srebrnych monet z XVII i XVIII wieku, które mieszkaniec gminy Dębno nielegalnie odnalazł używając wykrywacza metali.

Liczący prawie dwa tysiące lat rzymski denar cesarza Antoninusa Piusa (138-161 r. n. e.), około 50 srebrnych monet pochodzących z XVII w. oraz kilkadziesiąt XVIII-wiecznych ołowianych kul muszkietowych e znalazł mieszkaniec gminy Dębno używając wykrywacza metali.

Mężczyzna zrobił to nielegalnie, ponieważ na na poszukiwania ze sprzętem elektronicznym wymagane jest pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, a mężczyzna takiego pozwolenia nie posiadał.

ZOBACZ TEŻ:

W pozwoleniu wskazane są prawa i obowiązki osoby która je otrzymała, między innymi bezzwłoczne powiadomienie urzędu w przypadku odnalezienia zabytku. Zabytki archeologiczne są własnością Skarbu Państwa, prawo polskie przewiduje nagrodę dla znalazcy zabytku archeologicznego, ale tylko w przypadku natychmiastowego powiadomienia urzędu ochrony zabytków lub przedstawiciela administracji oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu archeologów. Wydobycie jej z podłoża pozbawia znalezisko kontekstu i uniemożliwia dalsze badania proweniencyjne zabytku.

Policja zabezpieczyła zarówno zabytkowe przedmioty, jak i wykrywacz metali należący do mężczyzny.

Mężczyzna odpowie za nielegalne poszukiwania zabytków ze sprzętem elektronicznym.

ZOBACZ TEŻ:

Młodzież coś pali, biją się dziewczyny, trzy osoby demolują łódki, pobity zamknął się w toalecie, dziewczyna wskoczyła do wody – to tylko niektóre z interwencji zgłaszanych policji na szczecińskich bulwarach. Sprawa stała się szczególnie aktualna, bo prokuratura chce wprowadzenia zakazu picia piwa i wina nad Odrą. Twierdzi, że od czasu, gdy radni miasta pozwolili na niskoprocentowy alkohol,  na bulwarach zrobiło się bardziej niebezpiecznie. Decyzję, czy uchylić uchwałę radnych  podejmie wkrótce sąd. Czytaj również: „To nie na bulwarach jest niebezpiecznie”. Urzędnicy zbijają argumenty prokuratury, która chce przywrócić zakaz picia alkoholu nad OdrąPOLICJA NA BULWARACHOd czerwca do grudnia 2018 roku w rejonie szczecińskich bulwarów policjanci interweniowali 113 razy. To średnio około 20 interwencji miesięcznie.  ---------------------------PEŁNA ROZPISKA INTERWENCJI ZGŁASZANYCH POLICJI NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH >>>>>>>>>-----------Joanna Biranowska-Sochalska – Prokuratura Okręgowa w Szczecinie o piciu na bulwarach w Szczecinie

Bulwary w Szczecinie - co tam się wyprawia? Mamy listę zgłos...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
ppp
jebane państewko bananowe, możesz zdechnąć na ulicy ale zebrać z niej juz nie, pisowska ustawa !
M
Max
On szukal przed styczniem 2018 czyli prawo dziala wstecz mozna wejsc i zabrac cokolwieg zalezy od kaprysu
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie