MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe monety nielegalnie wydobyte trafiły w ręce policji

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Policjanci zabezpieczyli rzymską monetę liczącą prawie 2000 lat oraz zbiór srebrnych monet z XVII i XVIII wieku, które mieszkaniec gminy Dębno nielegalnie odnalazł używając wykrywacza metali.

Liczący prawie dwa tysiące lat rzymski denar cesarza Antoninusa Piusa (138-161 r. n. e.), około 50 srebrnych monet pochodzących z XVII w. oraz kilkadziesiąt XVIII-wiecznych ołowianych kul muszkietowych e znalazł mieszkaniec gminy Dębno używając wykrywacza metali.

Mężczyzna zrobił to nielegalnie, ponieważ na na poszukiwania ze sprzętem elektronicznym wymagane jest pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, a mężczyzna takiego pozwolenia nie posiadał.

ZOBACZ TEŻ:

W pozwoleniu wskazane są prawa i obowiązki osoby która je otrzymała, między innymi bezzwłoczne powiadomienie urzędu w przypadku odnalezienia zabytku. Zabytki archeologiczne są własnością Skarbu Państwa, prawo polskie przewiduje nagrodę dla znalazcy zabytku archeologicznego, ale tylko w przypadku natychmiastowego powiadomienia urzędu ochrony zabytków lub przedstawiciela administracji oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu archeologów. Wydobycie jej z podłoża pozbawia znalezisko kontekstu i uniemożliwia dalsze badania proweniencyjne zabytku.

Policja zabezpieczyła zarówno zabytkowe przedmioty, jak i wykrywacz metali należący do mężczyzny.

Mężczyzna odpowie za nielegalne poszukiwania zabytków ze sprzętem elektronicznym.

ZOBACZ TEŻ:

Młodzież coś pali, biją się dziewczyny, trzy osoby demolują łódki, pobity zamknął się w toalecie, dziewczyna wskoczyła do wody – to tylko niektóre z interwencji zgłaszanych policji na szczecińskich bulwarach. Sprawa stała się szczególnie aktualna, bo prokuratura chce wprowadzenia zakazu picia piwa i wina nad Odrą. Twierdzi, że od czasu, gdy radni miasta pozwolili na niskoprocentowy alkohol,  na bulwarach zrobiło się bardziej niebezpiecznie. Decyzję, czy uchylić uchwałę radnych  podejmie wkrótce sąd. Czytaj również: „To nie na bulwarach jest niebezpiecznie”. Urzędnicy zbijają argumenty prokuratury, która chce przywrócić zakaz picia alkoholu nad OdrąPOLICJA NA BULWARACHOd czerwca do grudnia 2018 roku w rejonie szczecińskich bulwarów policjanci interweniowali 113 razy. To średnio około 20 interwencji miesięcznie.  ---------------------------PEŁNA ROZPISKA INTERWENCJI ZGŁASZANYCH POLICJI NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH >>>>>>>>>-----------Joanna Biranowska-Sochalska – Prokuratura Okręgowa w Szczecinie o piciu na bulwarach w Szczecinie

Bulwary w Szczecinie - co tam się wyprawia? Mamy listę zgłos...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński