Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa willa w centrum Szczecina zyska nowy wizerunek. Zostanie uzupełniony o przeszkloną część

Szymon Wasilewski
Zabytkowa willa przy al. Wojska Polskiego
Zabytkowa willa przy al. Wojska Polskiego Sebastian Wołosz
Zabytkowa willa przy al. Wojska Polskiego 68 jest modernizowana. Ornamenty znajdujące się na elewacji mają zostać odświeżone. Bryła zostanie uzupełniona o nowoczesną, przeszkloną część.

Zabytkowa willa przy al. Wojska Polskiego 68 jest obecnie przebudowywana. Ostatnio działał w nim lokal gastronomiczny pub Jama, od kilku miesięcy na terenie nieruchomości trwają prace budowlane.

- Do warstwy zabytkowej gmachu podeszliśmy z pełnym szacunkiem. W projekcie zaznaczamy, by elementy ozdobne elewacji zostały odtworzone z pietyzmem. Wstawiono już okna w kształcie oryginalnym - mówi Marek Orłowski, architekt odpowiedzialny za projekt przebudowy willi.

Ulica Wyszaka (Klosterhof) prowadząca w kierunku Odry.  Dziś tędy przebiega Trasa Zamkowa.Zobacz więcej miejsc starego Szczecina! >>>

Wyjątkowe miejsca w Szczecinie. Niektórych już nie ma. Zobac...

Jak dodaje, nowa forma obiektu będzie ingerować w jego dotychczasową bryłę. Chodzi o rozbudowywaną część, która będzie przeszklona. - Ta nowoczesność ma być czytelna, dlatego będzie działać na zasadzie kontrastu. Moim założeniem jest aby budynek odbijał się w tylnej, przeszklonej fasadzie i w ten sposób wizualnie się powielał.

Tego typu zabiegi modernizacyjne przy zabytkach są powszechnie stosowane na świecie i stanowią już pewną doktrynę konserwatorską. Zmieniony zostanie także przedsionek oraz geometria dachu, na którym powstanie szklany element. Musieliśmy też poprawić kilka zmian, na jakie pozwolili sobie poprzedni użytkownicy. Nie były to korzystne rozwiązania. Przykładem może być przedsionek wejściowy - opowiada M. Orłowski.

Willa z 1872r. przy ulicy Mickiewicza w Szczecinie sprzedana

Zabytkowa willa przy ul. Mickiewicza w Szczecinie sprzedana

Po przebudowie budynek przy al. Wojska Polskiego 68 będzie pełnić funkcję usługowo-mieszkalną. Inwestorem jest firma Windclub sp.zoo. Z powodu braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta, inwestycja jest prowadzona w drodze decyzji o warunkach zabudowy, którą w 2014 roku uzgodnił Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie. Pozwolenie na budowę wydano po uzgodnieniu projektu przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Uzgadniając projekt budowlany inwestycji Miejski Konserwator Zabytków był związany ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy oraz musiał wziąć pod uwagę konieczność ochrony walorów zabytkowych willi. Nie jest znany dokładny termin zakończenia prac.

Tak zagospodarują przestrzeń na alei Wojska Polskiego. Z par...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński