Zabójcze końcówki

dc, 27 lipca 2004 r.
Dzięki golom w ostatnich minutach pierwszej i drugiej połowy piłkarze Brazylii doprowadzili do remisu z Argentyną w finale Copa America, a w rzutach karnych okazali się zdecydowanie lepsi.

Brazylia po raz siódmy w historii została mistrzem Ameryki Południowej. Tegoroczny triumf jest bardzo wartościowy, ponieważ "Canarinhos" grali praktycznie drugim składem.

Brazylia - Argentyna 2:2 (1:1), w rzutach karnych 4-2.

Bramki: Luisao (45), Adriano (90) - Kily Gonzalez (20-karny), Delgado (87).
Widzów: 43 000.

Brazylia: Julio Cesar - Maicon, Luisao (82 Cris), Juan, Gustavo Nery - Renato, Kleberson (54 Diego), Alex (63 Felipe), Edu - Luis Fabiano, Adriano.

Argentyna: Abbondanzieri - Coloccini, Ayala, Heinze - Zanetti, Mascherano, Sorin - Gonzalez (75 D'Alessandro) - Rosales (64 Delgado), Tevez (90 Quiroga), Kily Gonzalez.

Argentyńczycy byli lepsi, zwłaszcza w pierwszej połowie. Po dwóch groźnych akcjach Brazylii, osiągnęli przewagę i w 20 minucie Carlos Tevez piętą odegrał piłkę do Luisa Gonzaleza. Ten, gdy wchodził dynamicznie w pole karne, został sfaulowany przez Luisao. Pewnym egzekutorem rzutu karnego był Christian "Kily" Gonzalez.

Argentyńczycy poszli za ciosem, ale nie zdołali zadać drugiego trafienia. W końcówce stanęli i Brazylijczycy wyrównali. Do piłki dośrodkowanej z rzutu wolnego przez Alexa najwyżej wyskoczył Luisao i strzałem głową pokonał bramkarza Roberto Abbondanzieriego.

Druga połowa też należała do Argentyny (m.in. Tevez z trzech metrów trafił w słupek). Gdy w 87 minucie Cesar Delgado po kiksie brazylijskiego obrońcy strzelił w długi róg na 2:1 wydawało się, że sprawiedliwości stało się zadość. Ale Brazylijczycy nie poddali się i w ostatniej trzeciej minucie doliczonego czasu gry najlepszy strzelec Copa America - Adriano (7 goli) doprowadził do remisu.

A w rzutach karnych Brazylia, podobnie jak w półfinale z Urugwajem, okazała się zabójczo skuteczna. Natomiast Argentyńczycy nie wykorzystali pierwszych dwóch "jedenastek" (strzał Andresa D'Alessandro obronił bramkarz, zaś Gabriel Heinze przeniósł piłkę nad poprzeczką).