MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabójca "Pershinga" przedterminowo opuści więzienie. Zaskakujący wyrok sądu

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Ryszard Boguski, skazany m.in. za zabójstwo "Pershinga" ma sznasę na wcześniejsze opuszczenie więzienia
Ryszard Boguski, skazany m.in. za zabójstwo "Pershinga" ma sznasę na wcześniejsze opuszczenie więzienia Fot. Facebook/Ryszard Bogucki
Ryszard Bogucki, skazany m.in. za zabójstwo "Pershinga", zostanie przedterminowo zwolniony z odbywania kary 25 lat pozbawienia wolności - postanowił Sąd Okręgowy w Częstochowie. Jak informuje rzecznik sądu, Dominik Bogacz, postanowienie nie jest jeszcze prawomocne, a zażalenie w jego sprawie złożyła Prokuratura Okręgowa.

Postanowienie nie jest prawomocne

Zgodnie z informacjami przekazanymi portalowi polskatimes.pl, postanowienie o przedterminowym zwolnieniu z aresztu Ryszarda Boguckiego nie jest jeszcze prawomocne.

- Pan Bogucki nie opuszcza jeszcze zakładu karnego. To , czy opuści zakład karny będzie zależało od orzeczenia Sądu Apelacyjnego, który będzie rozpoznawał zażalenie nad postanowieniem - powiedział portalowi polskatimes.pl rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Zażalenie złożył prokurator, który nie zgadza się z postanowieniem i - jak informuje rzecznik sądu w Częstochowie - sprawy zostaną w najbliższych dniach przekazane do Sądu Apelacyjnego w Katowicach, który zdecyduje o trafności tego postanowienia.

Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie poinformował, że prokuratura złożyła zażalenie na postanowienie sądu.

- Prokurator uznał, że sąd niezasadnie przyjął, że w przypadku skazanego zachodzi pozytywna prognoza kryminologiczno-społeczna, uzasadniająca przekonanie, że będzie on w przyszłości przestrzegał porządku prawnego - powiedział.

Sąd Okręgowy w Częstochowie uznał, że zachodzą przesłanki do warunkowego przedterminowego zwolnienia, jednak ostateczna decyzja będzie zależała od postanowienia Sądu Apelacyjnego w procesie odwoławczym.

Skazany odbył ponad 20 lat z kary 25 lat pozbawienia wolności

Dominik Bogacz został zapytany przez portal polskatimes.pl o to, jakie były powody decyzji o przedterminowym zwolnieniu Ryszarda Boguckiego. Zgodnie z przekazanymi informacjami, zabójca "Pershinga" od wielu lat prezentuje "nienaganne zachowanie".

- Bogucki był 220 razy nagradzany regulaminowo i 293 razy korzystał z ulgi - informuje rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Ryszard Bogucki nie przyznaje się do popełnienia przestępstwa, jednak, zgodnie z przekazywanymi informacjami, ma do tego pełne prawo. Jak ustalił portal polskatimes.pl, nie zaprezentował wobec służby więziennej negatywnych form reakcji.

- Zawsze wobec przełożonych prezentuje właściwą postawę. W ocenie sądu można przyjąć, że proces resocjalizacji zakończył się sukcesem. Ważną przesłanką dotyczącą trafności postanowienia jest to, że deklarowane jest wsparcie skazanego przez członków jego rodziny. W ocenie sądu wszystkie te przesłanki przemawiają za tym, aby uznać, że obecnie jest to odpowiedni moment aby udzielić skazanemu warunkowego zwolnienia, żeby skazany docenił to dobrodziejstwo i uświadomił sobie konsekwencje nieprzestrzegania warunków dozoru i nałożonych obowiązków - powiedział Dominik Bogacz.

Zabójstwo "Pershinga"

Ryszard Bogucki został skazany w 2003 roku m.in. za zabójstwo "Pershinga", jednego z bardziej znanych polskich gangsterów. Wyrok stał się prawomocny w 2004 roku, a Bogucki został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. Boguckiemu zarzucano również nakłanianie do zabójstwa byłego szefa policji, generała Marka Papały, zastrzelonego w Warszawie w 1998 roku. W 2013 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Boguckiego stwierdzając, że dowody jakoby nakłaniał do zabójstwa Papały są "kruche".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zabójca "Pershinga" przedterminowo opuści więzienie. Zaskakujący wyrok sądu - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński