MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za wysadzaniem bankomatów stały grupy przestępcze i pewien kwartet. Prokuratura ma dowody

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz włamań do bankomatów usłyszeli czterej mężczyźni w wieku od 37 do 55 lat
Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz włamań do bankomatów usłyszeli czterej mężczyźni w wieku od 37 do 55 lat Prokuratura Krajowa
Za serią ataków na bankomaty m.in. w naszym województwie stały grupy przestępcze. Jest finał śledztwa w tej sprawie. Sprawcy wysadzili w całym kraju ponad 40 bankomatów przy pomocy ładunków wybuchowych własnej konstrukcji. Ukradli prawie 5 mln zł.

Akt oskarżenia skierował do sądu wielkopolski pion Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz włamań do bankomatów usłyszeli czterej mężczyźni w wieku od 37 do 55 lat, wcześniej mieszkający w województwie dolnośląskim i lubuskim.

Jeden z członków zorganizowanej grupy przestępczej odpowie dodatkowo za kradzieże dziewięciu aut w Niemczech w 2017 r.

Do wysadzania bankomatów dochodziło w nocy, głównie w małych miejscowościach na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Sprawcy na miejsce zdarzenia przyjeżdżali samochodem w bagażniku, którego przywozili prowizorycznie skonstruowane urządzenie służące do wysadzania bankomatu zbudowane m.in. z butli gazowych.

- Następnie mężczyźni wtłaczali mieszaniny gazów do bankomatu, co prowadziło do jego eksplozji, a w konsekwencji zniszczenia, po czym sprawcy niezwłocznie zabierali znajdujące się wewnątrz urządzenia kasetki z pieniędzmi i pośpiesznie odjeżdżali - ujawnia Prokuratura Krajowa.

Pierwsza zorganizowana grupa przestępcza, w skład której wchodziło 3 mężczyzn, działała od września 2018 roku do lutego 2019 roku. Jej członkowie wysadzili w powietrze 19 bankomatów. Po tym jak jeden ze sprawców został zatrzymany przez policję, dwaj pozostali na wolności sprawcy dalej kontynuowali przestępczy proceder.

- Niekiedy jeden z nich zajmował się wysadzaniem bankomatów w powietrze wspólnie i w porozumieniu z ustalonym mężczyzną, będącym jego znajomym ze szkolnej ławy - dodaje prokuratura.

Kolejna zorganizowana grupa przestępcza uformowała się w maju 2021 roku, a w jej skład wchodziło dwóch mężczyzn z pierwszej grupy i nowoprzyjęty mężczyzna, będący dobrym znajomym jednego z nich. Do września 2021 roku wysadzili w powietrze łącznie 15 bankomatów.

Przestępczy proceder został przerwany 30 września 2021 roku, kiedy jeden z członków zorganizowanej grupy przestępczej został zatrzymany przez policję i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.

- Prowadzone od tego czasu intensywne czynności śledcze pozwoliły na ustalenie wszystkich członków obu zorganizowanych grup przestępczych, ich zatrzymanie i przedstawienie im zarzutów - dodaje prokuratura.

Łącznie od września 2018 do września 2021 roku czterech członków zorganizowanych grup przestępczych i piąty ustalony mężczyzna wysadzili w powietrze 41 bankomatów. W kilku przypadkach bezpośrednio przed wysadzeniem bankomatu w powietrze sprawcy przebili opony w policyjnych radiowozach zaparkowanych przed komisariatami w danych miejscowościach, aby uniemożliwić zorganizowanie ewentualnego pościgu.

Łączna suma skradzionych pieniędzy wyniosła ponad 5,7 miliona złotych. Natomiast łączna suma strat wynikających ze zniszczenia mienia na skutek wysadzania bankomatów w powietrze wyniosła ponad 5,5 miliona złotych.

Na poczet zabezpieczenia przyszłych kar o charakterze finansowym prokurator zabezpieczył nieruchomość w województwie wielkopolskim kupioną przez członków rodziny jednego z oskarżonych za pieniądze ukradzione z bankomatów oraz cztery samochody osobowe, motor i gotówkę.

Trzech oskarżonych przebywa w areszcie. Czwarty oraz mężczyzna o ustalonej tożsamości, który dwukrotnie brał udział w kradzieży z włamaniem odbywają kary pozbawienia wolności orzeczone w innych sprawach.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński