Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za kilka dni w filharmonii początek festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Mat. prasowe
22 września rozpoczyna się IV edycja MUSIC.DESIGN.FORM Festival w szczecińskiej filharmonii. Podczas tej edycji, w dniach 22-26 września, Szczecin stanie się stolicą minimalizmu.

Koncerty, wystawy, konferencja i warsztaty odbywać się będą w minimalistycznych wnętrzach, nagrodzonych w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. Uczestnicy koncertów, wystaw, warsztatów będą mieli okazję do rozmów i dyskusji na temat obecności minimalizmu w architekturze, ekologii, ekonomii, w sztukach wizualnych, designie, muzyce.

- Po okresie pandemii chcemy się trochę wyciszyć i pokazać, jakie oblicza ma minimalizm - mówi Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie. - Minimalizm jest pewną inspiracją, którą każdy będzie mógł na swój sposób zinterpretować.

Wśród najważniejszych wydarzeń będzie prapremierowy performance kompozytorski Pawła Mykietyna zatytułowany „Bauhaus Szczecin”, koncerty: Extrawelt Live, ÉxQuartet & Patryk Matwiejczuk. Ciekawym wydarzeniem będzie koncert, na którym zaprezentowane zostaną utwory Arvo Pärta, Johna Adamsa, Tomasza Sikorskiego i Michaela Nymana. Orkiestrę poprowadzi Jonathan Stockhammer, dyrygent o nietypowej drodze zawodowej, zaczynał bowiem od sinologii i nauk politycznych, by po pewnym czasie podjąć studia dyrygenckie i kompozytorskie w rodzinnym Los Angeles. Dziś Stockhammer to uznana marka w świecie opery, klasycznej symfoniki, ale także muzyki współczesnej.

Na uczestników czeka także koncert terapeutyczny AUTYPODY adresowany do dzieci od lat siedmiu.

Na wystawie zatytułowanej „Mały wir na środku oceanu”, której kuratorem jest Stanisław Ruksza, pokazane zostaną prace wchodzące w dialog z założeniami sztuki minimalnej (minimal art).

- Minimalizm w sztuce to są lata 60. i 70. ubiegłego wieku, ale nie chcieliśmy robić wystawy historycznej - mówi Stanisław Ruksza, dyrektor Trafostacji Sztuki. - Postanowiliśmy sięgnąć do tego, co minimalizm wnosi do dzisiejszej sztuki. Przedstawimy prace sześciu artystów, które pokażą, jak minimalizm wygląda po 50. latach.

Bardzo interesująco zapowiada się też towarzysząca festiwalowi polsko-niemiecka konferencja „Sztuka życia – mniej znaczy lepiej”.

We wszystkie festiwalowe wieczory będzie można oglądać pokazy iluminacji budynku Filharmonii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński