Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za cudze długi płaci gmina. Komornicy są bezwględni

Paweł Ukraiński
Komornicy zajmują konta bankowe samorządów, bo taką możliwość dają im obowiązujące przepisy. Ten proces może się nasilić.
Komornicy zajmują konta bankowe samorządów, bo taką możliwość dają im obowiązujące przepisy. Ten proces może się nasilić.
O tym, któremu samorządowi zostanie podrzucone to kukułcze jajo, decyduje ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy.

Choć same nie pozaciągały pewnych zobowiązań, to muszą je spłacać, ponieważ rodziny odrzucają zadłużone spadki, albo nie ma komu ich przyjmować. Komornicy zajmują więc konta gmin. Nie dzieje się to gdzieś w odległej części Polski, ale dotyka nasze lokalne samorządy.

Doświadczyły tego między innymi: gmina Wolin, która musi zapłacić za „prezent” od jednego ze zmarłych mieszkańców 280 tysięcy złotych. O wiele większy problem ma jednak Kamień Pomorski, który będzie musiał spłacić przynajmniej 1,6 miliona złotych długu zmarłego lokalnego przedsiębiorcy.

Zgodnie z prawem, w przypadku braku uprawnionych do dziedziczenia, jak również odrzucenia spadku, przypada on gminie, w której znajdowało się ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy.

Bezpardonowa egzekucja ze strony komornika

- Mocno mnie to bulwersuje osobiście. Te 280 tysięcy złotych to prezent w postaci spadku, jaki otrzymaliśmy od pana Sz. (nazwisko do wiadomości redakcji). Za jego długi płaci gmina z mocy prawa. Po wyroku sądu komornik w sposób chamski i bezczelny zajął nasze konta, bo po prostu mężczyzna był niewypłacalny - poinformował podczas ostatniej sesji Rady Miasta Wolin, Ryszard Mróz zastępca burmistrza.

Samorząd walczy o zmniejszenie kwoty długu. Obecnie prowadzone jest postępowanie dotyczące nierzetelności sporządzonego inwentarza po zmarłym. Chodzi o kwotę 60 tysięcy złotych.

- Teoretycznie może dojść do takiej sytuacji, że w tym roku pojawi się kilka takich przypadków. Zatem jak my mamy utrzymać wskaźniki przepływów finansowych? Mamy już sygnał o istnieniu kolejnego takiego dłużnika z Zastania, którego długi są obecnie szacowane. Niebawem też będziemy musieli za niego zapłacić. Tu również mamy do czynienia ze znaczną kwotą - dodaje Ryszard Mróz.

W kolejce jest też fiskus

Z podobnym przypadkiem boryka się gmina Kamień Pomorski. Nad kamieńskim samorządem zawisło widmo uregulowania długów zmarłego kilka lat temu lokalnego przedsiębiorcy. W kolejce wierzycieli, którym zmarły był winien pieniądze, pojawił się między innymi fiskus. Mężczyzna miał bowiem wpaść na wprowadzaniu do obrotu paliw bez opodatkowania. Łącznie może chodzić o kwotę 1,6 miliona złotych długów! Do tej pory komornik zgłosił roszczenia i zajął na koncie gminy 122 tysiące złotych. Od półtora roku prowadzone jest postępowanie obejmujące wycenę inwentarza pozostawionego przez zmarłego.

Studniówka - VII LO im. K. K. Baczyńskiego w Szczecinie

Studniówka - Szczecin: Bal VII LO im. K. K. Baczyńskiego [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński