Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z rekordowych cen paliw w Niemczech korzystają polskie stacje benzynowe

Czesław Makulski
Ceny paliw na jednej ze stacji w Hamburgu z 4.02.2022
Ceny paliw na jednej ze stacji w Hamburgu z 4.02.2022
Rekordowo wysokie ceny paliw mogą być powodem niepohamowanego buntu społecznego w Niemczech. Tak zwana turystyka paliwowa do Polski i innych niemieckich sąsiadów zaczyna zagrażać egzystencji niemieckich stacji paliw. Obywatele domagają się od rządu federalnego działań obniżających ceny nośników energii. Zamiast konkretnych działań niemieckie media instruują kierowców jak jeździć i tankować oszczędnie.

Obecnie ceny paliw na niemieckich stacjach benzynowych są najwyższe od ponad dziesięciu lat. Jak informuje międzynarodowy Klub Motoryzacyjny ADAC średnia cena benzyny 95 w Niemczech na dzień 03.02.2022 wyniosła aż 1.74 euro. Na hamburskich stacjach benzynowych cena 95. oktanowej benzyny sięgała nawet 1.80 euro. Kierowcy nie kryją oburzenia. Pracownik jednego z supermarketów w Hamburgu Jahn w rozmowie z „Gazetą Pomorską” stwierdził, że obecne wysokie ceny paliw zmuszają go do całkowitego odstawienia samochodu. Z kolei Guenther, który jest kierowcą prywatnej taksówki w Hamburgu idzie jeszcze dalej, twierdząc, że jeżeli rząd nie obniży podatków, to zamknie firmę i przestanie jeździć. - Oznacza to, że mogę stracić moje jedyne źródło utrzymania – powiedział Guenther. Hamburscy kierowcy zazdroszczą swoim kolegom mieszkającym przy granicy z Polską, gdzie mogą zatankować o kilkadziesiąt euro taniej.

Turystyka paliwowa kwitnie

Od dawna niemieccy kierowcy tankują w Polsce, ale takiego najazdu samochodów z niemieckimi rejestracjami na pograniczne stacje benzynowe jeszcze nie było. Faktem jest, że niskie ceny paliw w Polsce pozwalają niemieckim kierowcom zaoszczędzić na jednorazowym tankowaniu do 33 euro. A gdy doliczymy uzyskane oszczędności na paliwie nalanym do kanistrów, to korzyści z turystyki paliwowej do Polski będą jeszcze większe. To, co jest korzystne dla właścicieli polskich stacji benzynowych okazuje się być zabójcze dla ich kolegów po niemieckiej stronie granicy. Telewizja RBB informuje, że turystyka paliwowa do Polski niszczy niemiecki przemysł paliwowy umiejscowiony przy polskiej granicy. Zdaniem tej niemieckiej telewizji, coraz więcej właścicieli stacji benzynowych przy granicy z Polską mówi nawet o konieczności ich zamknięcia. Tytuły w niemieckich gazetach i mediach elektronicznych nie pozostawiają złudzeń:

„Stowarzyszenie właścicieli garaży i stacji benzynowych północnowschodnich Niemiec obawia się likwidacji wielu stacji po tym, gdy Polska drastycznie obniżyła podatki”. (Związek ten reprezentuje 300 stacji benzynowych we wschodnich Niemczech i w Berlinie). Działania polskiego rządu, który obniżył akcyzę z 23 do 8 procent spowodowały, że cena jednego litra paliwa w Polsce stała się niższa nawet o 65 centów od ceny na niemieckich stacjach. Jak twierdzi Stowarzyszenie właścicieli stacji benzynowych w ostatnich dniach drastycznie wzrosła turystyka paliwowa do Polski i jednocześnie o siedemdziesiąt procent spadła sprzedaż paliwa na ich stacjach. To spowodowało, że niemieccy właściciele stacji benzynowych poczuli się zagrożeni i żądają od władz landowych i federalnych działań zmierzających do obniżenia cen paliw i cen nośników energii.

- Teraz mamy do czynienia z tak katastrofalną i złą sytuacją, z jaką nigdy się jeszcze nie spotykaliśmy – powiedział szef stowarzyszenia Hans Joachim Ruehlemann i dodał. – Istnieje poważne zagrożenie, że wielu z nas tego nie przeżyje. Coraz więcej właścicieli niemieckich stacji benzynowych domaga się od niemieckich władz działań podobnych do tych, jakie zrobił polski rząd. Czyli obniżenia podatków na nośniki energii.

Obywatele żądają działań

Federalne Stowarzyszenie Niemieckich Podatników (Bund der Steuerzahler, BdSt) zwróciło się do rządu federalnego o złagodzenie obciążeń podatkowych dla obywateli płacących za dostarczanie energii elektrycznej. Szef BdSt Reiner Holznagel przypomniał, że w swoim programie obecna koalicja rządowa (SPD, Zieloni i FDP) obiecała, że nadwyżki z opłat za CO2 odda obywatelom. - Niech teraz realizuje swoją obietnicę” – dodał Holznagel. Jego zdaniem władza ukrywa fakt, że na gwałtownym wzroście cen energii, przede wszystkim zarabia budżet federalny. Reiner Holznagel domaga się, aby rząd federalny znacznie obniżył podatek energetyczny (Stromsteuer). -Obniżka powinna być tak dużą jak tylko zezwala na to prawo Unii Europejskiej – dodał szef Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Podatników.

Porady zamiast obniżek

Rząd federalny na razie milczy, a w mediach coraz częściej pojawiają się informacje, gdzie najtaniej zatankować w danej okolicy, a także instruktażowe filmiki jak oszczędniej jeździć samochodem. Eksperci twierdzą, że niemieccy kierowcy będą w przyszłości musieli się przyzwyczaić do oszczędnej jazdy. Na filmikach fachowcy z ADAC uczą, jak odpowiednio zmieniać biegi i przy jakiej prędkości je redukować, tłumaczą niemieckim kierowcom, żeby do skrzyżowań dojeżdżali na biegu jałowym, oraz żeby wyłączali silnik na czerwonym świetle. To wszystko ma służyć oszczędzaniu benzyny. Ponadto lokalne media informują gdzie i o jakiej porze dnia ceny paliw są najniższe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z rekordowych cen paliw w Niemczech korzystają polskie stacje benzynowe - Głos Pomorza

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński