Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z położną o dojrzewaniu i miesiączce. Ruszyły spotkania z uczennicami [ZDJĘCIA]

Anna Folkman
Anna Folkman
W środę w Szkole Podstawowej nr 74 w Szczecinie odbyły się wyjątkowe zajęcia. Skierowane były jedynie do uczennic, a przyszło na nie ich ponad 100. Prowadziła je położna Dorota Songin, która opowiadała o cyklicznych zmianach w ciele kobiety, o krępujących kwestiach menstruacji, higieny czy o wizytach u ginekologa. Można było posłuchać i zapytać o różne aspekty kobiecości.

Ruszyły spotkania z położną w ramach międzynarodowej kampanii Kilometry Dobra. Chodzi o edukację dziewczynek z zakresu higieny, dojrzewania czy tego jaką pomoc może nieść położna.

Uczennice podstawówek otrzymują specjalne pakiety, a położną może zaprosić każda szkoła.

- Jestem położną, ale moja praca to nie tylko porody i położnicza izba przyjęć, ale też współpraca z ginekologami - zauważa Dorota Songin, położna ze Szczecińskiej Fundacji "Zdroje". - To od nich usłyszałam, że wśród kobiet, dziewczynek nagminnie wraca problem infekcji okolic intymnych lub pęcherza moczowego. Zaczęłam zastanawiać się, z czego to się bierze. Rozpytałam i sprawdziłam wśród znajomych, co dziewczynki wiedzą o higienie intymnej. Okazało się, że jak mama robiła, tak nauczyła. Trzeba jednak wiedzieć, że w medycynie jest tak, że jeśli dziś robię coś tak samo jak 10 lat temu, to na 100 procent robię to źle. Wiedza się stale uaktualnia. Zaczęłam się więc pochylać nad tym problemem i swoją wiedzą się dzieliłam. Wtedy słyszałam tylko: "Dlaczego nikt mi tego nie powiedział". Stwierdziłam, że muszę wygospodarować czas i wejść z tematem do szkół a przy okazji promować zawód położnej, bo okazuje się, że dziewczynki uważają, że pielęgniarka jest tożsama z położną.

Pani Dorota postanowiła przyłączyć się do międzynarodowej kampanii Kilometry Dobra. Obejmuje ona czas od 1 marca do 2 czerwca, podczas którego realizowany jest jeden, wybrany projekt, zgłoszony z każdego miasta.

ZOBACZ TEŻ:

Pierwszą szkołą, którą odwiedziła pani Dorota była Szkoła Podstawowa nr 74.

- Bierzemy udział w akcji, która ma ogromne znaczenie dla świadomości dzieci - mówi mgr Małgorzata Łabuń, dyrektorka SP 74. - Dziewczęta, które są w szkole podstawowej w najstarszych klasach, chciałyby mieć wiedzę na temat własnych intymnych, osobistych spraw. Udział w tej akcji jest dla nas ogromnym wydarzeniem, które pozwoli ułatwić w przyszłości dziewczynkom, młodym kobietom spojrzenie na własny organizm. Pozwoli dowiedzieć się wiele rzeczy od osób, które się na tym znają. Akcja Kilometry Dobra ma aspekt społeczny. Dla mnie ważne jest to, że każde dziecko w porozumieniu z rodzicem wyraziło zgodę na udział i to, że dzieci mogą porozmawiać w mniejszym gronie z położną, fachowcem, Położną na Medal.

– W spotkaniach ze mną w SP 74 wzięło udział ok. 120 dziewcząt. Mówiłam na temat miesiączki, wizyty u ginekologa - wymienia Dorota Songin, położna. - Nie byłabym sobą gdybym nie chciała przeforsować informacji, że położna jest ważna w życiu każdej kobiety i rodziny. Chciałabym by dziewczęta wiedziały, że w każdej przychodni jest położna, że można się z nią spotkać, zapytać, porozmawiać. W akcji Kilometry Dobra reprezentujemy Szczecin. Wychodzimy z dobrem do ludzi i liczymy, że wróci ono do nas. Edukujemy, spotykamy się z młodzieżą, pozyskujemy wolontariuszy i poszukujemy środków finansowych, bo chcemy stworzyć nowoczesną rehabilitację dla szczecińskich seniorów.

ZOBACZ TEŻ:

Tońcio i Szczepan byli u seniorów. Alpaki odwiedziły "Dom Ko...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński