MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z godzinnym spóźnieniem, ale Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach rozpoczęty [ZDJĘCIA]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Wideo
od 16 lat
Nie udało się Andrzejowi Pągowskiemu, znanemu artyście grafikowi zdążyć na moment otwarcia Festiwalu Gwiazd do Międzyzdrojów, mimo że organizatorzy i tak przesunęli o godzinę inaugurację. To przez lekkie spóźnienie samolotu z Warszawy.

Na konferencji prasowej, która jest właśnie tym momentem rozpoczęcia festiwalu, za stolikiem z nazwiskiem Andrzeja Pągowskiego stało puste krzesło. Na szczęście artysta grafik zdążył na wernisaż swoich plakatów, które stworzył do filmów Andrzeja Wajdy, a wernisaż rozpoczął się tuż po zakończeniu konferencji.

Pągowski pokazał 60 plakatów, a każdy z nich, jak podkreślał, miał swoją historię, oczywiście związana z reżyserem. Tegoroczny Festiwal Gwiazd bowiem poświęcony jest twórczości Andrzeja Wajdy, stąd wystawa plakatów „Wajda na nowo” do jego filmów i codzienne pokazy obrazów oraz rozmowy z aktorami, którzy grali w filmach Wajdy. Reżysera wspominał też dyrektor artystyczny festiwalu Olaf Lubaszenko, podkreślając wielki szacunek, jaki reżyser miał do każdego członka ekipy filmowej, do każdego człowieka.

W czwartek też w sali teatralnej międzyzdrojskiego MDK odpalono „Petardę". To sztuka, w której można było zobaczyć Roberta Rozmusa jako biznesmena i ponętna, choć niezbyt rozgarniętą Sandrusią (w tej roli Dominika Kryszczyńska). Na scenie można było podziwiać również Andżelikę Piechowiak, Justynę Sieńczyłło, Jacka Kopczyńskiego i Andrzeja Deskura.

- Ten pokaz to niemal premiera spektaklu — zaznaczał Olaf Lubaszenko. - Graliśmy go wcześniej jedynie dwa, czy trzy razy.
Premierowe będzie też przedstawienie „Lumbago”, gdzie swój kunszt aktorski prezentować beda Filip Jaślar, Katarzyna Glinka, Maciej Miecznikowski, Piotr Borowski, Stanisław Banasiuk, Dagmara Bryzek, Honorata Witańska. A „Lumbago” będzie można podziwiać dziś, w sobotę, o godzinie 16 i 19. Jak zapewniał Artur Duszyński, dyrektor MDK i jeden z organizatorów festiwalu, bilety są jeszcze do nabycia w kasie MDK.

Są też jeszcze bilety na spektakl „Niepamięć”, w którym zagrają Karolina Gorczyca, Rafał Królikowski, Magdalena Kumorek, Marcin Korcz, Krystian Pesta – zapowiada Artur Duszyński.

- Tak jak „Lumbago” i „Petarda” to przedstawienia lżejsze, tak „Niepamięć” to spektakl, nad którym trzeba się mocno pochylić i zastanowić — rekomendował na konferencji prasowej Olaf Lubaszenko.

Publiczność czeka też na dzisiejsze (piątek) spotkanie autorskie Stefana Friedmanna, który wspominać ma „70 lat mojego dzieciństwa, czyli niech Pan powie coś wesołego”.

- Ale w sobotę też mamy prawdziwą bombę – mówi Beata Kiryluk, zastępcą burmistrza Międzyzdrojów i serdecznie zapraszała na spotkanie z dwoma wybitnymi postaciami – poetką, laureatka nagrody Nobla Wisławą Szymborską, której twórczość zaprezentuje Grażyna Szapołowska. - To specjalne przedstawienie. Ten spektakl słowno-muzyczny powstał z okazji jubileuszu Grażyny Szapołowskiej i z okazji 100-lecia urodzin Wisławy Szymborskiej.

Spektakl „Wisławie” dedykowany jest polskiej noblistce. Na program złożą się m.in. takie wiersze jak: „Nic dwa razy się nie zdarza”, „Portret kobiecy” czy „Muzeum”, uzupełniane wspomnieniami o poetce.

Reżyserką i scenarzystką „Wisławy” jest Katarzyna Jungowska, autorem muzyki jest kompozytorka Karo Glazer, a Grażynie Szapołowskiej na scenie towarzyszył będzie Piotr Makarski.

Fani powinni być zachwyceni wieczornymi koncertami. W czwartek wieczorem wystąpi w amfiteatrze zespół „IRA”, w piątek na swój występ zaprasza Kasia Kowalska.

- A w sobotę, po ceremonii odciśnięcia dłoni także zapraszamy do amfiteatru – namawia Artur Duszyński. - Na scenie pojawi się gwiazda – Urszula.

Od piątku swoje spotkanie z gwiazdami mają najmłodsi, którzy przy scenie przy hotelu Vienna Hause Amber Baltic Międzyzdroje będą zawsze o godzinie 11 mogli wysłuchać bajek czytanych przez aktorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński