Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z dwoma dyplomami wyższych uczelni

Piotr Jasina, 11 stycznia 2005 r.
Specjaliści od rynku pracy nie mają wątpliwości, że dwa dyplomy w kieszeni to ogromny atut.

Już ich zdobycie dowodzi, że kandydat jest osobą doskonale wykształconą, a - co najważniejsze - chętną do dalszego podnoszenia swoich kwalifikacji.

W takiego absolwenta warto zainwestować! Eksperci radzą, by decyzję o ewentualnym podjęciu studiów podyplomowych dobrze przemyśleć, a kierunek wybrać z głową. Ma on dać studentowi satysfakcję, a nie debet na jego koncie.

Na wagę złota

Rynek pracy stawia absolwentom coraz większe wymagania. Dziś, by ubiegać się o jakąkolwiek posadę, trzeba wykazać się jak najbogatszym CV. Każde zaświadczenie, że skończyliśmy jakiś kurs, szkolenie czy odbyliśmy praktykę - jest na "wagę złota". Tym większym atutem może okazać się drugi dyplom.

Ekonomia rządzi światem

Jolanta Bogutyn-Przybyszewska, dyrektor UniKadru, firmy doradztwa personalnego przyznaje, iż dwa dyplomy mogą pomóc w znalezieniu pracy.

- Świadczą chociażby o przygotowaniu do nowego miejsca pracy, jego wszechstronności - podkreśla. - Można przyjąć, że taka osoba lubi i chce się uczyć, myśli o swojej przyszłości wielotorowo. Dyplomy mogą być z dziedzin sobie pokrewnych, wówczas stanowią o rozszerzaniu kompetencji i umiejętności. Mogą też być krokiem do zmiany pracy.

Zdaniem Bogutyn-Przybyszewskiej ekonomia rządzi już światem.

- Pracodawcy poszukują ludzi z podstawami ekonomii, logistyki, prawa - wylicza. - Ciekawym połączeniem są inżynierowie z dodatkowym dyplomem z dziedziny prawa czy ekonomii. Czyli połączenie matematycznego widzenia świata z umiejętnościami prowadzenia biznesu. Poszukiwani są też specjaliści do zarządzania zasobami ludzkimi, umiejętnościami motywowania ludzi do działań, pracy w zespole.

Podwójny dyplom

Na wielu uczelniach w kraju studia podyplomowe można już rozpocząć na czwartym lub piątym roku studiów. Chętnie żacy łączą studia magisterskie z podyplomowym dziennikarstwem lub public relations.

Pierwszeństwo zwykle mają studenci piątkowi oraz ci, którzy przekonają dziekana danego wydziału, że są gotowi do podjęcia dalszej nauki. Niektóre uniwersytety wymagają od kandydatów na studia podyplomowe przynajmniej absolutorium.

Różne uczelnie

- Przyznam, iż w praktyce spotykam się ze studentami, którzy, robią drugi dyplom - mówi prof. dr hab. Wojciech Bąkowski, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i jednocześnie kierownik Katedry Organizacji i Zarządzania Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. - Zwykle drugi dyplom robią na innej uczelni jednak najczęściej w tym samym mieście.

Aktywniejsi i zdolniejsi studenci starają się też o staże zagraniczne. Odbycie rocznej praktyki za granicą daje jeszcze większe możliwości.

- Rozwój, ciągłe zmiany powodują że należy pogłębiać wiedzę - podkreśla rektor WSZ. - Niektóre uczelnie niemieckie oferują swoim absolwentom zaraz po studiach dodatkowy bezpłatny semestr, po to tylko by w tym czasie uzupełnili nową wiedzę, której jeszcze nie było, kiedy zaczynali studiować.

Na topie

Logistyka, zarządzanie finansami to dziedziny, w których rynek potrzebuje specjalistów.

- Czy zarządzanie i marketing nie są już na topie? - pyta retorycznie prof. Wojciech Bąkowski. - Są i zawsze będą. Wiedza w tych dziedzinach zmienia się, trzeba ją odświeżać, poznawać "nowe" by umieć zarządzać szpitalem, hurtownią, cegielnią, spółką korporacyjną czy też firmą wirtualną.

Złóż papiery

Niestety "podyplomówka" kosztuje, i to całkiem sporo. Studia trwają od dwóch do czterech semestrów. Każdy z nich to wydatek co najmniej 2 tys. zł. Najdroższe - ekonomiczne i menedżerskie kierunki wyceniane są aż na 4,5-5 tys. zł. Na szczęście można płacić w ratach. Oprócz pieniędzy żacy musza złożyć komplet dokumentów.

Czasem o przyjęciu decyduje rozmowa kwalifikacyjna. Innym razem liczy się średnia ze studiów. Nauka najczęściej kończy się napisaniem i obroną pracy dyplomowej. Jednak na niektórych uczelniach studenci dostają dyplom już za sam fakt uczestnictwa w zajęciach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński